2024 m. liepos 1 d.

Šiaulių kalėjimo pareigūnų veiksmai su negalią turinčiu nuteistuoju neatitiko humanizmo principo reikalavimo

Į Seimo kontrolierių įstaigą kreipėsi nuteistasis su skundu dėl Šiaulių kalėjimo pareigūnų veiksmų (neveikimo), susijusių su tinkamų laikymo sąlygų užtikrinimu. Tyrimo metu paaiškėjo, kad Šiaulių kalėjimo pareigūnai, akivaizdžiai matydami apsunkintą nuteistojo su judėjimo negalia judėjimą, paskyrė nuteistajam miegamą vietą antrame lovos aukšte, taip pat 9 kartus kėlė į kitas kameras, o kraustantis savo daiktus nuteistasis visada turėjo neštis pats.

Seimo kontrolierė Erika Leonaitė konstatavo, kad tokie pareigūnų veiksmai laikytini neatitinkančiais humanizmo principo, kaip vieno iš pagrindinių principų bausmių vykdyme, reikalavimo bei kelia abejonių, ar pareigūnai tinkamai, apdairiai ir rūpestingai atlieka jiems teisės aktais priskirtas pareigas.

Neužtikrintos tinkamos ir intensyvesnių išgyvenimų nei būnant kalinamu nesukeliančios laikymo sąlygos

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad pirminio vizito pas gydytoją metu pareiškėjas nurodė, kad kenčia stiprius nugaros skausmus, yra patyręs daug traumų. Medicininiuose dokumentuose užfiksuota, kad jam išduotas alkūninis ramentas, buvo skiriamas medikamentinis gydymas, nustatyta negalia dėl stuburo patologijos.

Iš Seimo kontrolierei pateiktų dokumentų nustatyta, kad pareiškėjas juda lazdos pagalba, nešioja stuburo įtvarą.

Lietuvos kalėjimų tarnyba paaiškino, kad pareiškėjas nei kalėjimo administracijai, nei sveikatos priežiūros specialistams nebuvo pateikęs Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos pažymos apie darbingumo apribojimus, taip pat Šiaulių kalėjimo administracija nebuvo gavusi gydytojo rekomendacijų dėl pareiškėjo sveikatos būklės, administracijai nebuvo žinoma, jog pareiškėjas negali kelti daugiau kaip 7 kg, todėl nebuvo sprendžiamas klausimas dėl miegamos vietos pirmajame lovos aukšte skyrimo.

Seimo kontrolierė, įvertinusi nustatytas aplinkybes, konstatavo, kad Šiaulių kalėjimo pareigūnų elgesys ir sprendimai skiriant miegamą vietą antrame lovos aukšte, nors apsunkintas pareiškėjo judėjimas buvo akivaizdus, bei vis jį perkeliant į kitas kameras vertintini kaip neužtikrinantys tokių pareiškėjo laikymo sąlygų, kad nebūtų sukelti didesni ir intensyvesni išgyvenimai už tuos, kurie yra neišvengiami asmeniui būnant kalinamu.

Seimo kontrolierė pažymoje taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad, kaip numatyta ir Europos kalėjimų taisyklėse, praktikuojantis gydytojas turi nustatyti fizinius ir psichologinius kalinamojo susirgimus bei imtis atitinkamų gydymo priemonių ir tęsti jau pradėtą gydymą, taip pat turi įvertinti kiekvieno kalinio fizinį pajėgumą dirbti ir mankštintis, o kalėjimo vadovybė turi atsižvelgti į medicinos darbuotojo ar kito kompetentingo įgalioto asmens pranešimus ir patarimus.

Šio tyrimo metu Lietuvos kalėjimų tarnyba nurodė, kad iš sveikatos priežiūros specialistų nebuvo pateikta rekomendacijų dėl pareiškėjo laikymo sąlygų, fizinio krūvio ypatumų, todėl Seimo kontrolierei kilo abejonių, ar sveikatos priežiūros specialistai tinkamai įvertina suimtųjų / nuteistųjų sveikatos būklę bei atsižvelgiant į tai teikia rekomendacijas dėl kalinimo sąlygų.

Rekomendacijos vadovautis žmogaus teisių principais ir užtikrinti pritaikytas laikymo sąlygas

Seimo kontrolierė Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui rekomendavo imtis priemonių, kad bausmių vykdymo sistemos pareigūnai vadovautųsi humanizmo principu, jautriai reaguotų į individualią suimtojo / nuteistojo situaciją, ypač kai tai susiję su sveikatos klausimais ir savo elgesiu bei sprendimais nesukeltų didesnių ir intensyvesnių išgyvenimų už tuos, kurie yra neišvengiami asmeniui būnant kalinamu.

Seimo kontrolierė taip pat rekomendavo imtis priemonių, kad būtų tinkamai fiksuojama ir kalėjimo administracijai teikiamos atitinkamos rekomendacijos, susijusios su asmenų fizinėmis galimybėmis, o asmenims su negalia ar laikinų sveikatos sutrikimų turintiems suimtiesiems ir nuteistiesiems laikymo sąlygos būtų kiek įmanoma pritaikytos pagal jų individualius poreikius.

Plačiau su skundu galite susipažinti čia.

Susijusios naujienos