2024 m. rugpjūčio 9 d.

Seimo kontrolierė Lietuvos kalėjimų tarnybai rekomenduoja sudaryti sąlygas nuteistiesiems susipažinti su aktualiomis visuomenės naujienomis interneto pagalba

Skunde Seimo kontrolierei Erikai Leonaitei pareiškėjas teigia, jog Alytaus kalėjimo administracija nesudaro sąlygų skaityti laikraščių, gauti aktualią informaciją ir susipažinti su visuomenės reikalais.

Skundo tyrimo metu Seimo kontrolierė nustatė, kad Alytaus kalėjimo nuteistieji, taip pat ir pareiškėjas, su visuomeninėmis naujienomis susipažįsta radijo ir televizijos (asmenys, kurie gali naudotis televizoriumi) pagalba, nuteistieji taip pat gali prenumeruoti spaudą ar ją gauti perduodant artimiesiems.

Alytaus kalėjimo bibliotekoje naujų laikraščių ir žurnalų skaityti nuteistiesiems nėra galimybės, kadangi šiais metais Lietuvos kalėjimų tarnyboje nebuvo vykdomi viešieji pirkimai, susiję su periodinės spaudos įsigijimu visiems kalėjimams. Konstatuotina, kad Alytaus kalėjime nėra ribojama teisė susipažinti su visuomenės naujienomis, t. y. leidžiama nuteistiesiems prenumeruoti laikraščius, žiūrėti televiziją, klausytis radijo bei sudaryta galimybė naudotis riboto interneto prieiga informacijai iš institucijų, įstaigų ir organizacijų gauti.

Skunde Seimo kontrolierei pareiškėjas nepateikė duomenų, kad žiūrėti televiziją ar naudotis riboto interneto prieiga Alytaus kalėjime jam nebūtų leidžiama. Atsižvelgiant į tai, kas nustatyta, konstatuotina, kad pareiškėjo skundas dėl Alytaus kalėjime jam ribojamos teisės susipažinti su aktualiomis visuomenės naujienomis, pripažįstamas nepagrįstu.

Nors Seimo kontrolierė pareiškėjo skundą pripažino nepagrįstu, tačiau atkreipė dėmesį į šias Skundo tyrimo metu paaiškėjusias aplinkybes:

1. Lietuvos kalėjimų tarnybos pateikta praktika, jog Alytaus kalėjimo darbuotojų iniciatyva esant galimybei periodinė spauda kalėjime esantiems asmenims yra padalinama, Seimo kontrolierės nuomone vertintinas kaip netinkamas. Tokia praktika, kai darbuotojai savo nuožiūra ir noru padalina (arba ne) nuteistiesiems neaišku kam priklausančius leidinius, gali sudaryti prielaidas rastis ydingiems santykiams tarp pareigūnų ir nuteistųjų.

2. Europos Žmogaus Teisių Teismo byloje Kalda prieš Estiją (Nr. 17429/10, 2016 m. sausio 19 d. sprendimas) konstatavo, jog teisė gauti informaciją iš esmės reiškia, kad vyriausybė negali trukdyti asmeniui gauti informaciją, kurią kiti asmenys pageidavo ar sutiko suteikti. Teismas pažymėjo, kad įkalinimas neišvengiamai apriboja nuteistųjų bendravimą su išoriniu pasauliu, taip pat ir galimybę gauti informaciją. EŽTT pažymėjo, kad Europos Tarybos ir kituose tarptautiniuose dokumentuose pripažįstama interneto nauda visuomenei ir jo svarba užtikrinant įvairias žmogaus teises, todėl interneto prieiga vis labiau suvokiama kaip teisė, raginama įgyvendinti veiksmingą politiką siekiant užtikrinti visuotinę interneto prieigą ir panaikinti „skaitmeninę atskirtį“.

Seimo kontrolierė atkreipė atsakingų pareigūnų dėmesį į vieną iš viešojo administravimo principų, nustatytų Viešojo administravimo įstatyme – naujovių ir atvirumo permainoms. Šis principas reiškia, kad viešojo administravimo subjektas turi nuolat tobulinti savo veiklą taikydamas pažangiausius metodus, modelius, technologijas, priemones ar gerosios patirties pavyzdžius. Atsižvelgiant į bausmių vykdymo sistemos specifiką, siekį atkurti tinkamą nuteistojo ir visuomenės santykį bei valstybės pozityvias pareigas užtikrinti, kad asmuo laisvės atėmimo vietose nepatirtų didesnių ribojimų nei tie, kurie paprastai būdingi laisvės atėmimo bausmės įgyvendinimui, labai svarbu, kad šiuolaikinėje visuomenėje taikomos naujovės būtų kiek įmanoma prieinamos ir nuteistiesiems. Seimo kontrolierė pastebi, kad vis didėjančios skaitmeninių technologijų galimybės įtakoja ir teisės gauti informaciją įgyvendinimo būdus – popieriniai laikraščiai keliasi į skaitmeninę erdvę ir internetą.

Skundo tyrimo metu Alytaus kalėjimas pateikė informaciją, kad nuteistieji, taip pat ir pareiškėjas, riboto interneto prieigos pagalba gali skaityti ir lankytis numatytose internetinėse svetainėse, kuriose yra galimybė sužinoti įvairias naujienas. Tačiau Seimo kontrolierė atkreipia dėmesį, kad riboto interneto prieigos svetainių sąraše yra tik tarptautinių, valstybės bei savivaldybių institucijų ir įstaigų bei visuomeninių organizacijų internetinės svetainės ir nėra nei vienos naujienų dienraščių internetinės svetainės. Seimo kontrolierės nuomone, nuteistųjų galimybė susipažinti su aktualiais pasaulio įvykiais kartu galėtų būti ir papildoma priemonė jų resocializacijos procese, be kita ko, paįvairinanti nuteistųjų prasmingo laisvalaikio leidimą. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui siūlytina vadovaujantis Viešojo administravimo įstatyme įtvirtintu naujovių ir atvirumo permainoms principu, apsvarstyti galimybę sudaryti sąlygas nuteistiesiems susipažinti su aktualiomis visuomenės naujienomis interneto pagalba.

Su skundo pažyma galite susipažinti čia.

Susijusios naujienos