Seimo kontrolierių įstaigoje vyko mokymai apie Europos Sąjungos (ES) migracijos ir prieglobsčio paktą – seriją šių metų birželio mėnesį priimtų teisės aktų, kuriais siekiama harmonizuoti migracijos ir prieglobsčio politiką visoje ES.
Mokymus, kuriuose dalyvavo Seimo kontrolierių įstaigos atstovai, tarp jų ir Seimo kontrolierės Erika Leonaitė bei Jolita Miliuvienė, kolegės ir kolegos iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ir nevyriausybinių organizacijų, vedė Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros patarėjas teisės klausimais Vladimiras Siniovas. Jis išsamiai pristatė naujoves, kurias atneš minėtas paktas, ir kuris bus pradėtas taikyti nuo 2026 m. birželio m. 12 d. Šiuo metu Lietuvoje, kaip ir visose ES valstybėse narėse, vyksta 2 metų pasirengimo įgyvendinti pakto nuostatas procesas. Iki šių metų pabaigos valstybės institucijos turi parengti pakto nacionalinį įgyvendinimo planą.
Mokymų metu buvo stiprinamos dalyvių kompetencijos, siekiant padėti valstybei tinkamai pasirengti pakto įgyvendinimui ir kuriant gerai veikiančią sistemą, kurioje laikomasi ES teisės, įskaitant ES Pagrindinių teisių chartiją.
Daug dėmesio mokymų metu buvo skiriama Tikrinimo reglamentui, kurio tikslas – užtikrinti, kad būtų greitai nustatyta trečiųjų šalių piliečių, kuriems turi būti atliktas tikrinimas, tapatybė, bet kokia rizika sveikatai ir saugumui. Taip pat, jog visiems į ES atvykstantiems trečiųjų šalių piliečiams, net jei jie neatitinka atvykimo sąlygų, būtų greitai pradėta jiems taikytina tinkama procedūra – prieglobsčio procedūra arba grąžinimas į kilmės šalį. Šiame reglamente, siekiant užtikrinti, kad būtų išvengta žmogaus teisių pažeidimų, įtvirtintas pagrindinių teisių stebėsenos mechanizmas, kuriame turi dalyvauti ir Seimo kontrolierių įstaiga, kaip nacionalinė žmogaus teisių institucija, taip pat vykdanti ir nacionalinę kankinimų prevenciją. Stebėsenoje pat gali dalyvauti ir tarptautinės ir nevyriausybinės organizacijos bei viešosios įstaigos.