Seimo kontrolierių įstaiga – Lietuvos nacionalinis prevencinis mechanizmas (NPM) – prisijungė prie kitų 45 valstybių, prisidėjusių prie pasaulinės ataskaitos apie moterų padėtį kalėjimuose rengimo, kurią šiandien pristatė Ženevoje įsikūrusi Kankinimų prevencijos asociacija (APT).
Šioje svarbioje ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į didelius iššūkius ir sisteminę diskriminaciją, su kuria susiduria moterys kalėjimuose visame pasaulyje, ir raginama imtis skubių reformų bei plačiau taikyti alternatyvias įkalinimui priemones.
Remiantis Afrikos, Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių, Europos ir Lotynų Amerikos nacionalinių prevencinių mechanizmų duomenimis ir analize, ataskaitoje pateikiama pirmoji pasaulinė moterų kalėjimuose analizė, pagrįsta nacionalinių prevencinių mechanizmų – nepriklausomų priežiūros institucijų, įgaliotų užkirsti kelią kankinimui ir netinkamam elgesiui visose laisvės atėmimo vietose – išvadomis.
„Pasaulinė ataskaita apie įkalintas moteris: Nacionalinių prevencijos mechanizmų analizė“ atskleidžia, kad moterys, kurios sudaro nedidelę, bet vis didėjančią nuteistųjų dalį laisvės atėmimo vietose, dažnai patiria sisteminę nepriežiūrą ir diskriminaciją.
Ataskaitoje nurodoma keletas temų, susijusių su 46 apžvelgtose šalyse laisvės apribojimo vietose kalinčiomis moterimis, įskaitant:
– Didesnė netinkamo elgesio rizika: Moterys kalėjimuose susiduria su išskirtinėmis problemomis, pavyzdžiui, žeminančiomis ir invazinėmis kūno apžiūromis, netinkamu vienutės ir suvaržymo priemonių naudojimu, o ypač didelį poveikį tai turi nėščioms moterims, LGBTIQ+ moterims ir psichikos sveikatos sutrikimų turinčioms moterims.
– Nepaisoma su lytimi susijusių poreikių: Galimybė gauti tinkamą sveikatos priežiūrą, higienos priemones ir produktus bei psichikos sveikatos paslaugas dažnai neatitinka tarptautinių standartų, o tai dar labiau padidina jau esamą pažeidžiamumą.
– Diskriminacija pagal lytį: Užsienietės, vyresnio amžiaus moterys, LGBTIQ+ moterys, nėščios moterys ir įvairių etninių bei rasinių grupių moterys susiduria su ypatinga, o kartais ir didesne prievartos ir diskriminacijos rizika.
2010 m. priėmus Jungtinių Tautų Bankoko taisykles, kuriomis siekiama atsižvelgti į moterų poreikius baudžiamojo teisingumo sistemoje, padaryta didelė pažanga, tačiau išlieka būtinybė imtis papildomų priemonių, kad šie standartai būtų įgyvendinti praktiškai.
Ataskaitoje pateikiamos išsamios rekomendacijos, kaip paskatinti sisteminius pokyčius kalėjimuose esančių moterų atžvilgiu, pabrėžiant esminį NPM vaidmenį vykdant reformas.
Pagrindinės rekomendacijos:
- Įgyvendinti į lyčių lygybę atsižvelgiančias alternatyvas moterų įkalinimui, ypač už nesmurtinius nusikaltimus;
- įgyvendinti žalingos ar žeminančios praktikos, kuri gali būti prilyginama netinkamam elgesiui, alternatyvas;
- Užtikrinti galimybę gauti lyčiai pritaikytą (angl. gender-specific) sveikatos priežiūrą ir psichikos sveikatos priežiūrą;
- Stiprinti šeimos ryšius taikant lanksčią lankymo tvarką ir bendravimo galimybes;
- gerinti darbuotojų mokymą apie lyčių lygybės aspektus;
- atsižvelgti į specifinius moterų, kurioms gresia didesnis netinkamo elgesio pavojus, įskaitant nėščias moteris, LGBTIQ+ moteris ir užsienietes, poreikius.
Ataskaitoje taip pat pateikiama įvairių šalių gerosios praktikos pavyzdžių.
Pasaulinę ataskaitą papildo atskiros valstybių ataskaitos, kurias parengė 46 šalyse, tarp jų ir Lietuvos, veikiantys nacionaliniai ir vietiniai prevenciniai mechanizmai: https://www.apt.ch/global-report/lithuania
Pasaulinę ataskaitą remia Kanados vyriausybė ir Ženevos miestas.