Spalio 23 ir 28 dienomis Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro ekspertai surengė mokymus socialinės globos įstaigų specialistams. Mokymai vyko tiek nuotoliniu būdu, tiek gyvai. Nuotoliniu būdu vykę mokymai susilaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – juose dalyvavo net 800 asmenų iš 40 socialinės globos įstaigų. Mokymai gyvai vyko Vilniuje esančioje Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje. Mokymų metu buvo kalbėta daugybe temų – nuo tarptautinių standartų, kurie turi būti taikomi socialinės globos namuose, iki lengvai suprantamos kalbos pritaikymo pateikiant informaciją minėtų namų gyventojams.
„Labai dėkojame už Jūsų aktyvų dalyvavimą ir parodytą susidomėjimą šiais mokymais. Tai rodo, jog klausimai, susiję su žmogaus teisių užtikrinimu socialinės globos namuose, yra svarbūs. Tik bendromis pastangomis galime ir turime siekti, jog šios įstaigos atitiktų tarptautinius žmogaus teisių standartus ir žmonės juose gyventų oriai. Kiekvieno jūsų indėlis yra labai svarbus. Jūsų dėka formalūs teisės aktai įgauna „gyvybę“ – pradeda veikti praktikoje. Linkiu didžiausios sėkmės ir toliau taikant žmogaus teisių principus savo kasdieninėje veikloje,“ – sveikindama susirinkusius mokymų dalyvius kalbėjo Seimo kontrolierių įstaigos vadovė Erika Leonaitė.
Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vyresnioji patarėja Fausta Viktorija Osičnaitė savo pranešime pristatė tarptautinius standartus, kuriais remiantis turėtų būti sudaromos žmogaus teisėmis grįstos gyvenimo socialinės globos namuose sąlygos. Ekspertė išskyrė Asmenų su negalia teisių konvenciją bei pažymėjo jos nuostatų svarbą užtikrinant socialinės globos namuose gyvenančių asmenų teises ir laisves.
Fausta Viktorija Osičnaitė taip pat pristatė pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą Seimo kontrolierių vykdomą prevencinę veiklą socialinės globos namuose. Mokymų metu dalyviai buvo informuoti, kad Seimo kontrolieriai kartu su Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojais ir kitais ekspertais nuolat lankosi socialinės globos namuose, kur tikrina, kaip yra elgiamasi su juose gyvenančiais asmenimis. Šia veikla siekiama užkirsti kelią žmogaus teisių pažeidimams, atkreipti atsakingų subjektų dėmesį į tobulintinas sritis ir efektyviau bendradarbiauti siekiant pagerinti elgesį su asmenimis, kurių laisvė yra apribota.
Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vyriausioji specialistė Greta Bylaitė mokymuose kalbėjo apie empatijos skatinimą ir nediskriminuojančios aplinkos kūrimą socialinės globos namuose. Ji pabrėžė visuomenėje paplitusių stereotipų žalą ir poreikį juos kvestionuoti bei apmąstyti savo kasdieniame darbe bendraujant ir teikiant paslaugas socialinės globos įstaigos gyventojams.
Mokymų metu Greta Bylaitė apžvelgė ir diskriminacijos rūšis, kurios yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos teisės aktuose, bei kitas jos rūšis, kurios nepatenka į šią apibrėžtį, tačiau yra ne mažiau reikšmingos siekiant išvengti diskriminacinių praktikų. Savo pranešime ji dėmesį skyrė nediskriminacinės psichologinės ir fizinės aplinkos kūrimui socialinės globos namuose, akcentavo įvairovės ir lygybės politikos svarbą visos įstaigos mastu, taip pat fizinio prieinamumo asmenims su regos, klausos ir (ar) judėjimo negalia užtikrinimo svarbą.
Mokymuose pranešimą apie lengvai suprantamos kalbos (angl. „easy-to-read“) pritaikymą, pateikiant informaciją socialinės globos namų gyventojams, skaitė VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ teisininkė Gabrielė Marija Baltrušytė. Skaičiuojama, kad tam tikru gyvenimo momentu daugiau nei kas 10-am Lietuvos gyventojui yra aktuali lengvai suprantama kalba. Šio metodo pritaikymo spektras platus – nuo sveikatos, socialinių paslaugų, švietimo temų iki grožinės literatūros.
Ekspertė pateikė lengvai suprantamos ir paprastos kalbos skirtumus. Paprasta kalba yra skirta plačiajai visuomenei, o lengvai suprantama kalba – skaitymo ir suvokimo sunkumų turintiems asmenims. Taip pat ji aptarė lengvai suprantamos kalbos kūrimo proceso dalyvius, išskyrė teksto tikrintojų svarbų vaidmenį. Mokymų dalyviai sužinojo apie lengvai suprantamos kalbos lygius, tekstų tikrinimą su skaitytojais, Lietuvos ir užsienio šalių gerąsias praktikas. Dalyviai taip pat turėjo galimybę praktiškai išbandyti, kaip remiantis lengvai suprantamos kalbos taisyklėmis supaprastinti informaciją, tai yra išskaidyti tekstą dalimis, punktais, išlaikyti loginę seką, rašyti trumpesnius sakinius ir pan.
Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro patarėjai Goda Jurevičiūtė ir Sergejus Stoma mokymų dalyvius įtraukė į praktines dirbtuves ir užduotis. Dalyviai buvo kviesti analizuoti įvairias situacijas, susijusias su socialinės globos namų darbuotojų veikla bei gyvenimo sąlygomis socialinės globos namuose, jų klausta, kaip jie patys pasielgtų susidūrę su konkrečiais iššūkiais darbinėje srityje. Taip pat dalyviams buvo rodomos įvairios patalpų ir erdvių nuotraukos, kuriose jie turėjo įžvelgti gerąsias praktikas ir rizikas, susijusias su žmogaus teisių užtikrinimu.
Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro organizuojami mokymai „Žmogaus teisėmis grįsta asmenų priežiūra socialinės globos namuose: standartai, iššūkiai, praktika“ socialinės globos namų darbuotojams yra tęstinė veikla, kuria siekiama prisidėti prie socialinės globos namuose dirbančių darbuotojų kompetencijų didinimo ir žmogaus teisių padėties gerinimo šiose įstaigose.