Po pakartotinio Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro ekspertų apsilankymo Aknystos socialinės globos namuose, kuriuose gyvena 273 asmenys, šios įstaigos vadovė, Seimo kontrolierė Erika Leonaitė paskelbė kankinimų prevencijos ataskaitą. Ji parengta siekiant išsiaiškinti, kaip praktiškai buvo įgyvendintos šiai įstaigai 2020 m. pateiktos rekomendacijos. Patikrinimo metu paaiškėjo, jog globos namai iš 60 jiems pateiktų rekomendacijų trečdalį (18) jų įgyvendino, daugiau kaip pusę (32) įgyvendino iš dalies, o kiek mažiau nei penktadalio (10) neįgyvendino.
Globos namai dalyje reikšmingų sričių ėmėsi priemonių ir pasiekė teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, patikrinimo metu pastebėta, jog įstaigoje visiems savarankiškesniems gyventojams buvo užtikrinta galimybė laisvai judėti po jos teritoriją ir už jos ribų bei apie šią galimybę gyventojai buvo tinkamai informuoti. Taip pat įėjimas į globos namų Užimtumo centrą buvo pritaikytas asmenims su judėjimo negalia.
Globos namai taip pat pasiekė teigiamą pokytį užtikrinant gyventojų privatumą. Patikrinimo metu nustatyta, jog gyventojų kambariuose buvo pakabintos užuolaidos (arba įrengti roletai), visose higienos patalpose buvo įstatytos durys su galimybe užsirakinti iš vidaus.
Patikrinimo metu pastebėta, jog gyventojams suteikta daugiau galimybių būti savarankiškiems. Globos namai įgyvendino rekomendaciją dėl gyventojų drabužių individualizavimo, sudarė sąlygas gyventojams apsipirkti patiems ar su darbuotojų pagalba, jiems leista, atsižvelgus į jų savarankiškumą, saugiai su savimi laikyti mokėjimo korteles.
Seimo kontrolierė Erika Leonaitė pažymėjo, jog šie teigiami pokyčiai yra žingsnis į priekį užtikrinant, kad globos namų gyventojai galėtų gyventi oriai ir savarankiškai, turėdami galimybę priimti sprendimus, kurie tiesiogiai veikia jų kasdienį gyvenimą. Vis dėlto, įvertinus pakartotinio patikrinimo metu nustatytas aplinkybes, buvo aptikta susirūpinimą keliančių trūkumų, galinčių lemti gyventojų privatumo, savarankiškumo skatinimo ir ugdymo, fizinio suvaržymo priemonių taikymo ir užimtumo užtikrinimo pažeidimus.
Patikrinimo metu nustatyta, kad asmenims su judėjimo ar regos negalia nėra pilnavertiškai užtikrinta judėjimo laisvė tiek pačiuose globos namuose, tiek ir aplink juos esančioje teritorijoje: ne visuose filialuose gyventojams leidžiama naudotis liftais ir keltuvais, taip pat ne visur įrengti turėklai, nepritaikyti laiptai, dalį patalpų riboja slenksčiai. Taip pat patikrinimo metu pastebėta, jog trūksta gyventojams skirtos informacijos, pateiktos lengvai suprantama kalba.
Ne visos gyvenamosios ir higienos patalpos įstaigoje buvo tinkamai įrengtos, užtikrinant gyventojų privatumą. Gyventojams nebuvo sudarytos galimybės bendrauti su juos lankančiais artimaisiais privatumą užtikrinančiomis sąlygomis, o globos namų vidiniuose dokumentuose nebuvo numatytos nuostatos, susijusios su gyventojų privatumo užtikrinimu.
Patikrinimo metu taip pat nustatytas prasmingo gyventojų užimtumo trūkumas. Gyventojams nebuvo sudarytos galimybės dalyvauti įvairiose užimtumo veiklose užimtumo specialistų atostogų metu. Informacija apie užimtumo veiklas ir jų tvarkaraštį nebuvo pateikta lengvai suprantama kalba bei nebuvo atnaujinta.
Anot Seimo kontrolierės, nepakankamas užimtumo organizavimas riboja gyventojų galimybes save realizuoti, prasmingai leisti laisvalaikį, lavinti įgūdžius, užmegzti ir palaikyti socialinius ryšius, jaustis visuomenės dalimi ir gyventi pilnavertį gyvenimą.
Ataskaitoje pastebėta, jog įstaigoje nebuvo patvirtinta išsami fizinio suvaržymo taikymo tvarka. Tai gali lemti netinkamo elgesio su gyventojais riziką, nes darbuotojai nėra pakankamai informuoti apie tai, kaip jiems elgtis susiduriant su ribinėse situacijose esančiais asmenimis, kurie gali kelti pavojų sau ar aplinkiniams.
Šie nustatyti trūkumai lemia poreikį imtis papildomų veiksmų, kad būtų išvengta pagal Konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą draudžiamo žmogaus orumą žeminančio elgesio rizikos. Įvertinusi pakartotinio patikrinimo metu nustatytas aplinkybes, Seimo kontrolierė Aknystos socialinės globos namams pateikė rekomendacijas.
Ji rekomendavo visiems šios įstaigos gyventojams, įskaitant asmenis su judėjimo ir regos negalia, atsižvelgiant į jų savarankiškumo lygį, sudaryti sąlygas saugiai ir patogiai judėti visose įstaigos patalpose. Taip pat rekomendavo užtikrinti, kad pagalbos kvietimo sistema būtų įrengta ir veiktų visuose globos namų gyvenamuosiuose kambariuose, higienos patalpose, valgymo erdvėse ir kitose bendro naudojimo patalpose, o visa aktuali ir reikalinga informacija gyventojams būtų pateikta lengvai suprantama kalba ir aiškiu šriftu.
Seimo kontrolierė taip pat rekomendavo sudaryti privatumą užtikrinančias sąlygas gyventojams bendraujant su juos lankančiais artimaisiais, taip pat skatinti gyventojų savarankiškumą atliekant kasdienius ruošos darbus (maisto gamyba, drabužių skalbimas ir pan.). Rekomenduota reguliariai organizuoti užimtumo veiklas pagal kiekvieno individualius poreikius ir galimybes bei parengti aiškią ir išsamią tvarką įstaigos darbuotojams apie fizinio suvaržymo priemonių taikymą ir darbuotojų veiksmų procedūras teisės aktų nustatyta tvarka susiduriant su ribinėse situacijose esančiais gyventojais.