PAŽYMA DĖL X SKUNDO PRIEŠ KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJĄ
Dokumento numeris | 4D-2023/2-591 |
---|---|
Data | 2023-09-06 |
Kategorija | Seimo kontrolierių pažymos |
Dokumento pavadinimas | PAŽYMA DĖL X SKUNDO PRIEŠ KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJĄ |
Kontrolierius | Milda Vainiutė |
Atsisiųsti | Atsisiųsti Atsisiųsti |
SKUNDO ESMĖ
- Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierė gavo X toliau – Pareiškėjas) skundą dėl Kauno miesto savivaldybės (toliau ir citatose – Savivaldybė) administracijos pareigūnų veiksmų (neveikimo) sprendžiant saugaus eismo klausimą (dėl lentelių su žalia rodykle įrengimo prie šviesoforo raudono signalo).
- Pareiškėjas skunde nurodo:
2.1. „Šviesoforų lentelės su žaliomis rodyklėmis (toliau – Lentelės) įrengiamos vadovaujantis Kelių šviesoforų įrengimo taisyklėmis (toliau – Taisyklės), kurių 772 punktas numato, kad „sprendimas įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo Lentelę su žalia rodykle privalo būti suderintas su VšĮ „Transporto kompetencijų agentūra“ (toliau – Agentūra). <…> Lentelę su žalia rodykle naudoti draudžiama, jei sprendimas įrengti lentelę su žalia rodykle nėra suderintas su Agentūra“. Agentūros direktoriaus įsakymu „Dėl lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos“ patvirtintos metodikos (toliau – Metodika) (redakcijoje, galiojusioje iki 2022-12-31) 26 punkte buvo nustatyta, kad kai Agentūra pateikia neigiamą išvadą ar kai Metodikos 24 punkto nustatyta tvarka nepateikiami reikalingi duomenys, laikoma, kad sprendimas įrengti prie šviesoforo raudono signalo lentelę su žalia rodykle yra nesuderintas (jeigu Lentelė pakabinta, ji turi būti pašalinta).“
2.2. „Pagal informaciją, 2023-03-31 gautą iš Agentūros vyriausiojo specialisto D.Z. […], Agentūra neigiamas išvadas dėl Lentelių Savivaldybei pateikė: 2020-06-01 (8 vnt.), 2020-12-16 (1 vnt.). Todėl darytina išvada, kad Savivaldybė nuo 2020 m. elgėsi neteisėtai nedelsiant nepašalindama Lentelių, gavusi neigiamas Agentūros išvadas, kaip reikalavo Metodikos 26 punktas, ir vis dar elgiasi neteisėtai eksploatuodama nesuderintas Lenteles.“
2.3. „[…] Savivaldybė 2020-07-13 raštu „Dėl eismo organizavimo Kauno mieste“ […] mane informavo, kad sankryžose, kuriose Lentelės buvo nesuderintos, bus šalinami Agentūros nustatyti trūkumai ir dėl šių Lentelių suderinimo bus kreipiamasi papildomai. Tačiau iki šiol trūkumai nepašalinti ir nelegalios Lentelės eksploatuojamos toliau.“
2.4. „Agentūros direktoriaus 2022-12-22 įsakymu buvo patvirtinta nauja Metodikos redakcija (įsigaliojo nuo 2023-01-01), kurios 28 punktas numato, kad kelio savininkas (valdytojas) arba jo įgaliotas asmuo Lenteles, kurių įrengimas nesuderintas su Agentūra, privalo pašalinti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo 2023 m. sausio 1 d.
Tačiau Savivaldybė per nurodytą terminą Lentelių vėlgi nepašalino.“
2.5. „Esu įsitikinęs, kad eismo reguliavimo priemonių įrengimas nesilaikant galiojančių teisės aktų ir nustatytos tvarkos, negali užtikrinti saugaus eismo Kauno mieste ir kelia tiesioginį pavojų eismo dalyviams. Savivaldybė, vadovaudamasi teisės aktų reikalavimais privalėjo (privalo) pašalinti eksploatuojamas nesuderintas (todėl neteisėtas) Lenteles. Pašalinus Lenteles Savivaldybė gali netrukdomai toliau derinti jų įrengimą ir, tik gavus Agentūros suderinimą, jas įrengti. Savivaldybės teiginiai, kad Lentelės neišmontuotos atsižvelgiant į automobilių spūsčių keliamą triukšmą, didėjančią oro taršą, yra deklaratyvaus pobūdžio ir niekuo nepagrįsti. Jokiais objektyvais vertinimais nepagrįsta argumentacija nesuteikia teisės Savivaldybei nepaisyti teisės aktų reikalavimų ir daugiau kaip 3 metus pažeisti galiojančią Lentelių eksploatavimo tvarką.“
2.6. „[…] Savivaldybė viršija savo įgaliojimus ir piktnaudžiauja tarnybine padėtimi, nepašalindama nesuderintų Lentelių ir taip pažeisdama teisės aktų reikalavimus. Advokatų bendrovės […] teisininkė A. L. 2023-05-06 kreipėsi į Savivaldybę su pakartotiniu prašymu pašalinti nesuderintas Lenteles. Pateiktame prašyme nuosekliai aptartas teisinis reglamentavimas ir atkreiptas dėmesys į konkrečius vykdomus pažeidimus […]. Atsakymas į šį raštą iš Savivaldybės (pridedama) buvo gautas š. m. birželio 2 d. […]. Atsakymo argumentai beveik analogiški ankstesnių atsakymų argumentams. Pridedamame atsakyme jau nurodoma, kad 4 Lentelės vis dėlto bus šalinamos, tačiau nepaaiškinama, kodėl ir kokiu pagrindu kitos nesuderintos Lentelės paliekamos tolimesniam eksploatavimui, jeigu jų eksploatavimas, pagal galiojantį teisinį reguliavimą, yra akivaizdžiai neteisėtas.
Esu tvirtai įsitikinęs, kad šis Savivaldybėje ilgą laiką taikomas teisinis nihilizmas turi būti sustabdytas, kaip įmanoma skubiau, o jį toleravę ir vykdę asmenys patraukti atsakomybėn.“
- Pareiškėjas Seimo kontrolierės, be kita ko, prašo: „[…] informuoti Savivaldybės tarybą apie šiurkščius įstatymų pažeidimus; kreiptis į administracinį teismą prašant ištirti, ar norminis administracinis aktas (Savivaldybės priimti sprendimai dėl šviesoforų Lentelių įrengimo) atitinka aukštesnės galios teisės aktus; perduoti medžiagą ikiteisminio tyrimo įstaigai ar prokurorui, kai aptinkami nusikalstamos veikos požymiai; siūlyti prokurorui įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo; atkreipti pareigūnų dėmesį į aplaidumą darbe, įstatymų ar kitų teisės aktų nesilaikymą, tarnybinės etikos pažeidimą, piktnaudžiavimą, biurokratizmą ir siūlyti imtis priemonių, kad būtų pašalinti įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimai, jų priežastys ir sąlygos.“
- Pareiškėjas skundo tyrimui pateikė:
4.1. Savivaldybės administracijos 2020 m. liepos 13 d. raštą Nr. 39-2-146 „Dėl eismo organizavimo Kauno mieste“ (kopijas), kuriame nurodyta:
„[…] Savivaldybės administracijos Eismo saugumo komisijoje buvo pristatyta informacija, kad iš siūlytų įrengti (sugražinti) 17 papildomų lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo, suderintos 2. Atsižvelgiant į Savivaldybės Eismo saugumo komisijos siūlymus, sankryžose, kuriose papildomos lentelės su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo nebuvo suderintos bus šalinami VšĮ „Transporto kompetencijų agentūra“ nustatyti trūkumai ir dėl šių lentelių suderinimo bus kreipiamasi papildomai.“
4.2. Informaciją, 2023-03-31 gautą iš Agentūros, kurioje nurodyta, kad 2020-06-01 Agentūros sprendimu lentelės: Europos pr. – Veiverių g. sankryžoje – 1 vnt.; Šiaurės pr. – Ukmergės g. sankryžoje – 1 vnt.; Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. sankryžoje – 1 vnt.; Jonavos g. – Nuokalnės g. sankryžoje – 1vnt.; Panerių g. – Varnių g. sankryžoje – 1 vnt.; Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiemio g. sankryžoje – 1vnt.; Islandijos pl. – Užnerio g. sankryžoje – 1 vnt.; Pramonės pr. – Partizanų g. sankryžoje – 2 vnt.; Raudondvario pl. – Jovarų g. sankryžoje – 1 vnt.; Laisvės al. – Vytauto pr. sankryžoje – 1 vnt. (iš viso – 11 lentelių) yra nesuderintos (informacijoje nurodytos sprendimo nederinti lentelių įrengimo priežastys bei pateiktos rekomendacijos).
TYRIMAS IR IŠVADOS
Tyrimui reikšmingos faktinės aplinkybės
- Seimo kontrolierė dėl informacijos ir ją patvirtinančių dokumentų gavimo kreipėsi į Savivaldybę ir VšĮ Transporto kompetencijų agentūrą (toliau – Agentūrą).
- Savivaldybė Seimo kontrolierei nurodė:
6.1. Kauno mieste esančios lentelės su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo (toliau ir – lentelės) „[…] įrengtos vadovaujantis Kelių šviesoforų įrengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2012 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. 3-81, ir buvo derinamos su Agentūra […].“
„Pažymime, kad iki 2020 metų daugumoje Kauno miesto sankryžų buvo sumontuotos lentelės ir toks eismo organizavimas buvo laikomas saugiu.“
6.2. Savivaldybės administracija, siekdama suderinti iki 2020 m. prie šviesoforo raudono signalo įrengtas lenteles, į Agentūrą kreipėsi (nuo 2020-01-01 iki 2023-06-01) 8 kartus ir prašė atlikti sprendimo įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę vertinimą eismo saugumo ir pralaidumo požiūriu ir suderinti lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą:
6.2.1. 2020-02-05 raštu Nr. (33.200.E) R-482 ir 2020-04-17 raštu Nr. 39-2-90 buvo prašoma suderinti lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą šiose sankryžose: Europos pr. – Veiverių g. (2 lentelės); S. Žukausko g. – P. Lukšio g. (3 lentelės); Savanorių pr. – K. Petrausko g.– Utenos g. (2 lentelės); Šiaurės pr. – Ukmergės g. (1 lentelė); Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. (1 lentelė); Jonavos g. – Nuokalnės g. (1 lentelė); Panerių g. – Varnių g. (1 lentelė); Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiemio g. (1 lentelė); Islandijos pl. – Užnerio g. (1 lentelė); Pramonės pr. – Partizanų g. (3 lentelės); Raudondvario pl. – Jovarų g. (1 lentelė).
6.2.2. 2020-07-22 raštu Nr. 39-2-157 ir 2020-07-28 raštu Nr. 39-2-162 buvo prašoma suderinti lentelės prie šviesoforo raudono signalo įrengimą Laisvės al. – Vytauto pr. sankryžoje.
6.2.3. 2021-01-20 raštu Nr. 39-2-7 buvo prašoma suderinti lentelės prie šviesoforo raudono signalo įrengimą Pramonės pr. – Partizanų g. sankryžoje.
6.2.4. 2021-07-30 raštu Nr. 39-2-136 buvo prašoma suderinti lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą šiose sankryžose: S. Žukausko g. – P. Lukšio g. (3 lentelės); Savanorių pr. – K. Petrausko g. (1 lentelės); Panerių g. – Varnių g. (1 lentelė); Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiemio g. (1 lentelė); Sukilėlių pr. – Tvirtovės al. – Utenos g. (1 lentelė); Savanorių pr. – Žemaičių g. (1 lentelė); Šiaurės pr. – Ukmergės g. (1 lentelė); Raudondvario pl. – Jovarų g. (1 lentelė); Europos pr. – Veiverių g. (2 lentelės); Pramonės pr. – Partizanų g. (2 lentelės); Islandijos pl. – Užnerio g. (1 lentelė); Jonavos g. – Nuokalnės g. (1 lentelė).
6.2.5. 2022-06-28 raštu Nr. 39-2-76 buvo prašoma suderinti lentelės prie šviesoforo raudono signalo įrengimą Birželio 23-osios g. ir Partizanų g. sankryžoje.
6.2.6. 2023-02-06 raštu Nr. 39-2-22 buvo prašoma suderinti lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą šios sankryžose: Šv. Gertrūdos g. – Gimnazijos; Varnių g. – Panerių g.
6.3. Savivaldybės administracijos Eismo saugumo komisija (toliau – Eismo saugumo komisija):
6.3.1. 2020 m. sausio 31 d. svarstė klausimą dėl poreikio atstatyti lenteles prie šviesoforo raudono signalo šiose sankryžose: Europos pr. – Veiverių g. (2 lentelės); S. Žukausko g. – P. Lukšio g. (3 lentelės); Savanorių – K. Petrausko – Utenos g. (2 lentelės); Šiaurės pr. – Ukmergės g. (1 lentelė); Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. (1 lentelė); Jonavos g. – Nuokalnės g. (2 lentelės); Panerių g. – Varmų g. (3 lentelės); Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiurio g. sankryža (2 lentelės); „Megos“ sankryža (1 lentelė); Pramonės pr. – Partizanų g. (3 lentelės); Raudondvario pl. – Jovarų g. sankryža (1 lentelė) (Eismo saugumo komisijos posėdžio 2020-01-31 protokolas Nr. VI).
Eismo saugumo komisija posėdžio metu konstatavo „Pranešėjas informavo, kad yra nemažai sankryžų, kuriuose atstačius lenteles […] būtų pagerinti automobilių srautai, sumažėtų spūsčių“; „[…] buvo atsižvelgta [į gyventojų nuomonę], pateiktame sąraše yra keturios gyventojų įvardintos sankryžos“; „[…] siūloma grąžinti papildomas lenteles tik tuo atveju jei nėra galimybės organizuoti eismo be spūsčių kitaip“ bei nutarė: rekomenduoti Savivaldybės administracijos direktoriui įpareigoti Savivaldybės administracijos Transporto ir eismo organizavimo skyrių atstatyti lenteles pirmiau minėtose sankryžose (2020-01-31 protokolas Nr. VI).
6.3.2. 2020 m. liepos 8 d. svarstė klausimą dėl prašymo įrengti lentelę prie šviesoforo raudono signalo Vytauto g. – Laisvės al. sankryžoje.
Eismo saugumo komisija posėdžio metu konstatavo: „[…] susidaro automobilių spūstys prie sankryžos, policijos automobiliams neįmanoma išvažiuoti“; „Eismo saugumo komisijos sprendimu buvo siūlyta grąžinti 17 papildomų lentelių, suderintos tik 2, dėl kitų […] vyksta diskusijos“; „[…] verta peržiūrėti srautus spalio mėnesį ir dėl likusių lentelių atstatymo, pašalinus nustatytus trūkumus, kreiptis papildomai“ bei nutarė: „rekomenduoti Savivaldybės administracijos direktoriui įpareigoti Savivaldybės administracijos Transporto ir eismo organizavimo skyrių įrengti lentelę minėtoje sankryžoje, […] atsižvelgiant į reikalaujamas procedūras“ (Eismo saugumo komisijos posėdžio 2020-07-08 protokolas Nr. V1-2).
6.4. Savivaldybės administracija, Agentūrai nesuderinus įrengtų lentelių, 2022–2023 metais organizavo 8 vnt. nesuderintų lentelių pašalinimo darbus šiose sankryžose: S. Žukausko g. – P. Lukšio g. (3 lentelės); Savanorių pr. – K. Petrausko g. (1 lentelė); Šiaurės pr. – Ukmergės g. (1 lentelė; turėjo būti išmontuota iki 2023-07-01); Jonavos g. – Nuokalnės g. (1 lentelė; turėjo būti išmontuota iki 2023-07-01); Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiemio g. (1 lentelė; turėjo būti išmontuota iki 2023-07-01); Pramonės pr. – Partizanų g. (1 lentelė; turėjo būti išmontuota iki 2023-07-01).
„[…] lentelės Panerių g. – Varnių g., Islandijos pl. – Užnerio g., Laisvės al. – Vytauto pr. sankryžose bus išmontuotos po šių sankryžų rekonstrukcijos / remonto darbų, kuriuos planuojama vykdyti 2024 metais.“
6.5. „Sankryžose buvo atlikti šie Agentūros nustatytų trūkumų šalinimo darbai: Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. – pašalinti matomumą bloginantys želdiniai; Pramonės pr. – Partizanų g. – apgenėti matomumą bloginantys želdiniai [Savivaldybės administracijos 2020-07-23 raštas Nr. 39-2-159 „Dėl želdinių“]; Raudondvario pl. – Jovarų g. – pašalinti matomumą bloginančios, įrengtos valstybinėje žemėje, tvoros dalis ir želdiniai [Savivaldybės administracijos 2020-07-22 raštas Nr. 39-15- 48 „Dėl želdinių“.
„Europos pr. – Veiverių g. sankryžoje šiuo metu tiriami eismo srautai, sprendimas dėl lentelės išmontavimo bus priimtas artimiausiu metu.“
Europos pr. – Veiverių g. (1 lentelė); Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. (1 lentelė); Pramonės pr. – Partizanų g. (1 lentelė); Raudondvario pl. – Jovarų g. (1 lentelė) sankryžose „[…] sumontuotoms 4 lentelėms bus siekiama gauti pritarimą“, todėl „[…] jų išmontavimas, o po kurio laiko sumontavimas atgal nebūtų racionalus sprendimas, taip pat, toks eismo organizavimo keitimas sukeltų nepatogumų eismo dalyviams.“
„[…] atnaujinus transporto srautų informaciją Agentūrai bus teikiamas atnaujintas prašymas suderinti lenteles.“
6.6. „Šiuo metu t. y. 2023-07-03 Kauno mieste lentelės […] yra sumontuotos šiose sankryžose“: Europos pr. – Veiverių g. (1 lentelė suderinta, 1 lentelė nesuderinta, sprendimas įrengti lentelę nesuderintas dėl eismo saugumo kriterijaus – blogas matomumas į kairę pusę); Savanorių pr. – Utenos g. (1 lentelė suderinta); Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. (1 lentelė nesuderinta, sprendimas įrengti lentelę nesuderintas dėl eismo saugumo kriterijaus – blogas matomumas į kairę pusę); Panerių g. – Varnių g. (1 lentelė nesuderinta – sprendimas įrengti lentelę nesuderintas dėl eismo saugumo kriterijaus – blogas matomumas į dešinę pusę); Islandijos pl. – Užnerio g. (1 lentelė nesuderinta, sprendimas įrengti lentelę nesuderintas, nes papildoma šviesoforo sekcija su žalia rodykle dešiniajam posūkiui lemia geresnį pralaidumą sankryžoje palyginti su situacija be papildomos šviesoforo sekcijos su žalia rodykle posūkiui į dešinę.); Pramonės pr. – Partizanų g. (1 lentelė suderinta, 1 lentelė nesuderinta – sprendimas įrengti lentelę nesuderintas dėl eismo saugumo kriterijaus – blogas matomumas į dešinę pusę); Raudondvario pl. – Jovarų g. (1 lentelė nesuderinta, sprendimas įrengti lentelę nesuderintas dėl eismo saugumo kriterijaus – blogas matomumas į kairę pusę); Laisvės al. – Vytauto pr. sankryža (1 lentelė nesuderinta, sprendimas įrengti lentelę nesuderintas dėl eismo saugumo kriterijaus – blogas matomumas į kairę pusę).
6.7. „Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo […] 10 straipsniu 8 punktu 3 papunkčiu lentelės likusiose sankryžose neišmontuotos. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į automobilių spūstis ir jų keliamą triukšmą, didėjančią oro taršą, taip pat dėl to, kad sankryžose buvo šalinami Agentūros nustatyti trūkumai dėl kurių lentelės nebuvo suderintos.“
„Nuo 2020-01-01 iki 2023-06-01 Agentūrai teikiant prašymus suderinti lenteles sankryžose buvo tiriami automobilių srautai, tyrimo rezultatus pridedant prie prašymo suderinti lenteles. Automobilių srautų tyrimus atliko UAB A. Eismo srautus pagal poreikį tiria ir Kauno miesto savivaldybės administracijos Transporto ir eismo organizavimo skyriaus specialistai.“
„Remiantis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo […] 10 straipsniu užtikrindama saugų eismą Savivaldybės administracija kas metus organizuoja juodųjų dėmių nustatymo, tyrimo ir šalinimo atlikimą vietinės reikšmės keliuose ir gatvėse (juodosios dėmės susidaro tose vietose, kuriose konkrečiame kelio ruože per 4-erius metus užfiksuojama 4 ar daugiau įskaitinių eismo įvykių, kuriuose sužeidžiami ar žūsta žmonės)“.
„Organizuojant eismą eismo dalyviams pirmiausiai siekiama užtikrinti eismo saugumą. Pažymime, kad lentelių įrengimo klausimas sankryžose buvo svarstytas Savivaldybės administracijos Saugaus eismo komisijoje, kur lentelių įrengimui buvo pritarta, taip pat siekiant užtikrinti saugų eismą Kauno miesto savivaldybės administracija kas metus organizuoja juodųjų dėmių nustatymo, tyrimo ir šalinimo atlikimą vietinės reikšmės keliuose ir gatvėse. Sankryžose kuriose yra sumontuotos lentelės, dėl lentelių sumontavimo juodųjų dėmių neatsirado.“
„[…] Savivaldybės administracijos nuomone visose sankryžose kuriose yra įrengtos lentelės yra užtikrinamas saugus eismas.“
6.8. „Kauno miesto darnaus judumo plano antrajame tome teigiama, kad „automobilių srautai kaupiasi miesto centro gatvėse, paversdami jas intensyvaus eismo koridoriais, aikštėse statomi automobiliai. Mieste daugėja eismo spūsčių, triukšmo, didėja oro tarša, o pėstieji ir dviratininkai automobiliais perkrautose miesto erdvėse jaučiasi nesaugiai ir diskomfortiškai“.
Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos ministerijos pateikiamus duomenis aplinkos triukšmo tarša yra transporto, statybų, pramonės, kai kurios žmonių pramoginės veiklos sukeliami garsai, kurių lygiai viršija žmogaus kasdienei veiklai, poilsiui ir miegui reikalingos garsinės aplinkos lygį. Triukšmas gali daryti žalingą tiesioginį ir netiesioginį poveikį žmogaus sveikatai, pavyzdžiui, pažeisti klausą, trikdyti miegą, sukelti psichikos sutrikimus, padidėjusį kraujospūdį. Žalingas triukšmo poveikis sveikatai gali sukelti priešlaikinį ligotumą ir, kraštutiniais atvejais, mirtį.
Epidemiologiniais tyrimais nustatyta, kad dėl nuolatinio aukšto lygio aplinkos triukšmo poveikio padidėja tokių kraujotakos sistemos ligų, kaip miokardo infarktas, rizika. Atsižvelgiant į tai, triukšmo tarša vertinama ne tik kaip aplinkosaugos problema, bet ir kaip grėsmė visuomenės sveikatai.
Atsižvelgiant į aukščiau pateiktą informaciją manome, kad sankryžose sumontuotos lentelės mažina automobilių spūstis, jų keliamą triukšmą, oro taršą.“
- Agentūra Seimo kontrolierei nurodė:
7.1. yra suderinusi 4 lenteles šiose sankryžose: Europos pr. – Veiverių g. (į pietus); Pramonės pr. – Partizanų g. (į rytus) (pagal Savivaldybės administracijos 2020 m. balandžio 17 d. kreipimąsi) bei Utenos g. – Savanorių pr.; Panerių g. – Varnių g. (į rytus) (pagal Savivaldybės administracijos 2021 m. rugpjūčio 2 d. kreipimąsi).
7.2. „Vadovaujantis Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punkto nuostatomis „Sprendimas įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę su žalia rodykle privalo būti suderintas su viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra. […]. Lentelę su žalia rodykle naudoti draudžiama, jei sprendimas įrengti lentelę su žalia rodykle nėra suderintas su viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra. […].
Atsižvelgiant į šias nuostatas, Agentūros nuomone, visos su Agentūra nesuderintos lentelės, naudojamos Kauno mieste, privalėjo būti pašalintos.“
7.3. „Pažymėtina, kad vadovaujantis Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punktu Agentūrai yra pavesta atlikti sprendimų įrengti lenteles vertinimą eismo saugumo ir pralaidumo požiūriu ir derinti lentelių įrengimą, tačiau Agentūrai nėra suteikti įgaliojimai vykdyti kelių valdytojų kontrolę lentelių naudojimo klausimu. Atsižvelgiant į turimus įgaliojimus, Agentūra lentelių naudojimo kontrolės nevykdo.“
Tyrimui reikšmingos teisės aktų nuostatos
- Lietuvos Respublikos įstatymai
8.1. Seimo kontrolierių įstatymo 12 straipsnis – „1. Seimo kontrolieriai tiria pareiškėjų skundus dėl pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje“.
8.2. Vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnis – „Savarankiškosios (Konstitucijos ir įstatymų nustatytos (priskirtos)) savivaldybių funkcijos: […]; 32) savivaldybių vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūra, taisymas, tiesimas ir saugaus eismo organizavimas.“
8.3. Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 straipsnis – „8. Užtikrindamas eismo saugumą, savivaldybės meras arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos direktorius: […]; 2) iš savivaldybės administravimo subjektų ir valstybinio administravimo subjektų savivaldybėje, nevyriausybinių organizacijų atstovų sudaro savivaldybės eismo saugumo komisiją, tvirtina jos nuostatus. Savivaldybės pagrįstu prašymu valstybinio administravimo subjektai turi deleguoti atstovus į savivaldybės saugaus eismo komisiją; 3) sprendžia eismo organizavimo klausimus miestų ir kaimų gyvenamosiose vietovėse, vietinės reikšmės keliuose; 4) organizuoja […] juodųjų dėmių nustatymo, tyrimo ir šalinimo atlikimą vietinės reikšmės keliuose ir gatvėse […].“
- Kiti teisės aktai
9.1. Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2012 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. 3-81 „Dėl Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių patvirtinimo“:
9.1.1. 772 punktas (redakcija, galiojusi nuo 2020-01-18 iki 2022-06-01) – „Sprendimas įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę su žalia rodykle privalo būti suderintas su viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra. […].“
9.1.2. 772 punktas (redakcija, galiojanti nuo 2022-06-01) – „Sprendimas įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę su žalia rodykle privalo būti suderintas su viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra. Viešoji įstaiga Transporto kompetencijų agentūra pagal savo patvirtintą metodiką, suderintą su Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, atlieka sprendimo įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę su žalia rodykle vertinimą eismo saugumo ir pralaidumo požiūriu. Lentelę su žalia rodykle naudoti draudžiama, jei sprendimas įrengti lentelę su žalia rodykle nėra suderintas su viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra. Jeigu sprendimas įrengti lentelę su žalia rodykle su viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra buvo suderintas iki sankryžos rekonstravimo, kapitalinio ar paprastojo remonto, sprendimą įrengti lentelę su žalia rodykle būtina suderinti iš naujo, norint toliau naudoti lentelę po sankryžos rekonstravimo, kapitalinio ar paprastojo remonto.“
9.2. Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos, patvirtintos VšĮ Transporto kompetencijų agentūros direktoriaus 2020 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. 2-16 „Dėl Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos patirtinimo“ (redakcija, galiojanti nuo 2023-01-01) 28 punktas – „Kelio savininkas (valdytojas) arba jo įgaliotas asmuo lenteles, kurių įrengimas nesuderintas su Agentūra, privalo pašalinti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo 2023 m. sausio 1 d.“
Tyrimo išvados
- Apibendrinus skundų tyrimo metu gautą informaciją, teisės aktų nuostatas, pacituotas pažymos 8–9 punktuose, susijusias su Savivaldybės administracijos pareigūnų veiksmais (neveikimu) sprendžiant saugaus eismo klausimą (dėl lentelių su žalia rodykle įrengimo prie šviesoforo raudono signalo), konstatuotina:
10.1. Seimo kontrolieriai, vadovaudamiesi Seimo kontrolierių įstatymo 12 straipsnio 1 dalimi, tiria pareiškėjų skundus dėl pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje (pažymos 8.1 papunktis).
10.2. Viena iš savarankiškųjų (Konstitucijos ir įstatymų nustatytų (priskirtų)) savivaldybių funkcijų, vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 32 dalimi, yra saugaus eismo organizavimas (pažymos 8.2 papunktis). Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 straipsnio 2, 3, 4 punktai reglamentuoja, kad savivaldybės meras ir (arba) jo įgaliotas administracijos direktorius, užtikrindamas eismo saugumą, iš savivaldybės administravimo subjektų ir valstybinio administravimo subjektų savivaldybėje, nevyriausybinių organizacijų atstovų sudaro savivaldybės eismo saugumo komisiją; sprendžia eismo organizavimo klausimus miestų ir kaimų gyvenamosiose vietovėse, vietinės reikšmės keliuose; organizuoja juodųjų dėmių nustatymo, tyrimo ir šalinimo atlikimą vietinės reikšmės keliuose ir gatvėse (pažymos 8.3 papunktis).
10.3. Savivaldybės administracija 2020–2023 metais yra (buvo) kreipusis į Agentūrą prašydama suderinti lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą 16-oje sankryžų (pažymos 6.2.1–6.2.6 papunkčiai), tačiau Agentūra Kauno mieste yra suderinusi lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą tik 4 sankryžose: Europos pr. – Veiverių g.; Pramonės pr. – Partizanų g.; Utenos g. – Savanorių pr.; Panerių g. – Varnių g. (viso 4 lentelės) (pažymos 7.1 papunktis).
10.4. Eismo saugumo komisija 2020-01-31 ir 2020-07-08 posėdžiuose svarstė klausimus dėl poreikio atstatyti lenteles prie šviesoforo raudono signalo ir Savivaldybės administracijos direktoriui rekomendavo įpareigoti Savivaldybės administracijos Transporto ir eismo organizavimo skyrių atstatyti lenteles prie šviesoforo raudono signalo sankryžose (Europos pr. – Veiverių g., S. Žukausko g. – P. Lukšio g., Savanorių – K. Petrausko – Utenos g. ir kt.) (pažymos 6.3 papunktis).
10.5. Savivaldybės administracija pažymėjo:
10.5.1. Iki 2023-07-03 Kauno mieste lentelės prie šviesoforo raudono signalo yra įrengtos šiose sankryžose: Europos pr. – Veiverių g. (1 lentelė suderinta, 1 lentelė nesuderinta); Pramonės pr. – Partizanų g. (1 lentelė suderinta, 1 lentelė nesuderinta); Savanorių pr. – Utenos g. (1 lentelė, suderinta); Šv. Gertrūdos g. – Birštono g. (1 lentelė, nesuderinta); Panerių g. – Varnių g. (1 lentelė, nesuderinta); Islandijos pl. – Užnerio g. (1 lentelė, nesuderinta); Raudondvario pl. – Jovarų g. (1 lentelė, nesuderinta); Laisvės al. – Vytauto pr. (1 lentelė, nesuderinta) (pažymos 6.6 papunktis).
10.5.2. Agentūrai nesuderinus įrengtų lentelių, Savivaldybės administracija organizavo lentelių pašalinimo darbus šiose sankryžose: S. Žukausko g. – P. Lukšio g. (3 lentelės); Savanorių pr. – K. Petrausko g. (1 lentelė) (pažymos 6.4 papunktis). Pažymėtina, kad lentelės prie šviesoforo raudono signalo, įrengtos Šiaurės pr. – Ukmergės g., Jonavos g. – Nuokalnės g., Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiemio g., Pramonės pr. – Partizanų g. (iš viso 4 lentelės) sankryžose, turėjo būti pašalintos iki 2023-07-01 (pažymos 6.4 papunktis).
10.5.3. Lentelės prie šviesoforo raudono signalo, įrengtos Panerių g. – Varnių g., Islandijos pl. – Užnerio g., Laisvės al. – Vytauto pr., bus pašalintos po šių sankryžų rekonstrukcijos / remonto darbų, kuriuos planuojama vykdyti 2024 metais (pažymos 6.4 papunktis).
10.5.4. Lentelėms prie šviesoforo raudono signalo, įrengtoms šiose sankryžose: Europos pr. – Veiverių g., Šv. Gertrūdos g. – Birštono g., Pramonės pr. – Partizanų g., Raudondvario pl. – Jovarų g, bus siekiama gauti Agentūros pritarimą (Savivaldybės administracija 2020 metais Šv. Gertrūdos g. – Birštono g.; Pramonės pr. – Partizanų g.; Raudondvario pl. – Jovarų g. sankryžose pašalino matomumą bloginančius želdinius). Savivaldybės administracijos nuomone, lentelių prie šviesoforo raudono signalo „[…] išmontavimas, o po kurio laiko sumontavimas atgal“ nebūtų racionalus sprendimas, taip pat, toks eismo organizavimo keitimas sukeltų nepatogumų eismo dalyviams (pažymos 6.5 papunktis).
10.6. Savivaldybės administracija nurodė, jog: kas metus organizuoja juodųjų dėmių nustatymo, tyrimo ir šalinimo atlikimą vietinės reikšmės keliuose ir gatvėse (juodosios dėmės susidaro tose vietose, kuriose konkrečiame kelio ruože per 4-erius metus užfiksuojama 4 ar daugiau įskaitinių eismo įvykių, kuriuose sužeidžiami ar žūsta žmonės); sankryžose, kuriose yra įrengtos lentelės, dėl lentelių įrengimo juodųjų dėmių neatsirado; lentelių įrengimo klausimas sankryžose buvo svarstytas Savivaldybės administracijos Saugaus eismo komisijoje (2020 metais), kur lentelių įrengimui buvo pritarta; sankryžose, kuriose yra įrengtos lentelės, yra užtikrinamas saugus eismas; sankryžose įrengtos lentelės mažina automobilių spūstis, jų keliamą triukšmą, oro taršą (pažymos 6.3, 6.7, 6.8 papunkčiai).
10.7. Agentūra pažymėjo, jog visos su Agentūra nesuderintos lentelės, naudojamos Kauno mieste, vadovaujantis Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punktu, privalėjo būti pašalintos (pažymos 7.2 papunktis).
- Įvertinus tai, kas pirmiau išdėstyta, konstatuotina, kad:
11.1. Savivaldybės administracija su Agentūra nėra suderinusi 7 lentelių įrengimo: 3 lentelių, įrengtų Panerių g. – Varnių g., Islandijos pl. – Užnerio g., Laisvės al. – Vytauto pr. sankryžose, nes lentelės prie šviesoforo raudono signalo bus šalinamos atliekant šių sankryžų rekonstrukcijos / remonto darbus, kuriuos planuojama vykdyti 2024 metais (pažymos 10.6.3 papunktis); 4 lentelių, įrengtų Europos pr. – Veiverių g., Šv. Gertrūdos g. – Birštono g., Pramonės pr. – Partizanų g., Raudondvario pl. – Jovarų g., nes Savivaldybės administracija 2020 metais šiose sankryžose pašalino matomumą bloginančius želdinius ir sieks gauti Agentūros pritarimą jų įrengimui (pažymos 10.6.4. papunktis).
Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punktas nustato, kad sprendimas įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę privalo būti suderintas su Agentūra bei kad draudžiama naudoti lentelę, jei sprendimas įrengti lentelę su žalia rodykle nėra suderintas su Agentūra. Kelio savininkas (valdytojas), vadovaudamasis Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos 28 punktu, lenteles, kurių įrengimas nesuderintas su Agentūra, privalėjo pašalinti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo 2023-01-01 (pažymos 9.1.2, 9.2 papunkčiai).
Pažymėtina, kad pirmiau minėtų teisės aktų nuostatų siekis yra, jog lentelių įrengimas prie šviesoforo raudono signalo būtų suderintas su Agentūra, o lentelės, kurių įrengimas nėra suderintas su Agentūra, nebūtų naudojamos ir būtų pašalintos. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Kelių šviesoforų įrengimo taisyklės, Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodika nenustato jokių šių teisės aktų įgyvendinimo išimčių (pvz.: lentelė galima naudoti ir po 2023-01-01, jeigu sankryža bus rekonstruojama; Savivaldybės administracija siekia ateityje suderinti lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą su Agentūra ir t. t.).
Taigi, Savivaldybės administracijai nesuderinus lentelių prie šviesoforo raudono signalo (7 vnt.) su Agentūra, minėtos lentelės Kauno miesto sankryžose nuo 2023-01-01 negali (negalėjo) būti naudojamos ir privalo (privalėjo) būti pašalintos. Pažymėtina, kad tokiais veiksmais, kai Savivaldybės administracija nesiima priemonių, jog su Agentūra nesuderintos lentelės prie šviesoforo raudono signalo būtų pašalintos, yra nesivadovaujama Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punkto bei Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos 28 punkto nuostatomis. Tai, kad Kauno mieste įrengtos lentelės prie šviesoforo raudono signalo, kurios iki 2023-01-01 nebuvo suderintos su Agentūra, turėjo būti pašalintos, konstatavo ir Agentūra (pažymos 10.7 papunktis).
11.2. Savivaldybės administracija, teikdama informaciją, nurodė, jog klausimus dėl lentelių prie šviesoforo raudono signalo atstatymo 2020 metais svarstė Eismo saugumo komisija ir Savivaldybės administracijos direktoriui rekomendavo įpareigoti Transporto ir eismo organizavimo skyrių atstatyti lenteles prie šviesoforo raudono signalo (pažymos 10.4 papunktis). Pažymėtina, jog Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punktas, reglamentuojantis, jog lenteles, kurių įrengimas su Agentūra nėra suderintas, draudžiama naudoti, įsigaliojo nuo 2022-06-01 (pažymos 9.1.2 papunktis), Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos 28 punktas, nustatantis, jog kelio savininkas (valdytojas) lenteles, kurių įrengimas nesuderintas su Agentūra, privalo pašalinti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo 2023-01-01, įsigaliojo nuo 2023-01-01 (pažymos 9.2 papunktis). Taigi, Eismo saugumo komisija nesvarstė lentelių prie šviesoforo raudono signalo (įrengimo, pašalinimo) klausimų po pirmiau minėtų teisės aktų nuostatų įsigaliojimo.
11.3. Savivaldybės administracijos pateikta išvada, kad Kauno miesto sankryžose, kuriose yra įrengtos lentelės prie šviesoforo raudono signalo, yra užtikrinamas saugus eismas (pažymos 10.6 papunktis), kelia abejonių, nes Agentūra, t. y. subjektas, kuris atlieka sprendimo įrengti prie transporto šviesoforo raudono signalo lentelę vertinimą eismo saugumo požiūriu (pažymos 9.1.2 papunktis), nesuderino lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimo Kauno miesto sankryžose (Panerių g. – Varnių g.; Islandijos pl. – Užnerio g.; Laisvės al. – Vytauto pr.; Europos pr. – Veiverių g.; Šv. Gertrūdos g. – Birštono g.; Pramonės pr. – Partizanų g.; Raudondvario pl. – Jovarų g.), nurodydama nesuderinimo priežastis: blogas matomumas į kairę / dešinę puses ir kt. (pažymos 6.6 papunktis).
11.4. Iš Savivaldybės administracijos pateiktos informacijos nėra aišku, ar:
11.4.1. lentelės prie šviesoforo raudono signalo, įrengtos Šiaurės pr. – Ukmergės g., Jonavos g. – Nuokalnės g., Karaliaus Mindaugo pr. – Kaunakiemio g., Pramonės pr. – Partizanų g. sankryžose, yra (buvo) pašalintos iki 2023-07-01, nes Savivaldybės administracija nurodė, jog lentelės pirmiau minėtose sankryžose 2023-07-03 dar yra įrengtos (pažymos 10.5.1, 10.5.2 papunkčiai);
11.4.2. lentelės prie šviesoforo raudono signalo yra įrengtos / pašalintos Sukilėlių pr. – Tvirtovės al. – Utenos g., Savanorių pr. – Žemaičių g., Birželio 23-osios g. – Partizanų g. sankryžose, nes Savivaldybės administracija dėl lentelių prie šviesoforo raudono signalo suderinimo kreipėsi į Agentūrą (pažymos 6.2.4, 6.2.5 papunkčiai), tačiau skundo tyrimo metu nepateikė jokios informacijos, ar minėtos lentelės buvo pašalintos.
- Atsižvelgiant į tai, kad:
12.1. Eismo saugumo komisija, įsigaliojus Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių 772 punkto (įsigaliojo nuo 2022-06-01) bei Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos 28 punkto (įsigaliojo nuo 2023-01-01) nuostatoms, nesvarstė klausimo, ar Kauno miesto sankryžose, kuriose įrengtos su Agentūra nesuderintos lentelės prie šviesoforo raudono signalo (7 vnt.), užtikrinamas saugus eismas,
12.2. Savivaldybės administracija iki 2023-07-03 su Agentūra nėra (nebuvo) suderinusi lentelių prie šviesoforo raudono signalo (7 vnt.) įrengimo Kauno miesto sankryžose, nors tai įpareigojančios Kelių šviesoforų įrengimo taisyklės įsigaliojo nuo 2020-01-18 (pažymos 9.1.2, 11.1 papunkčiai),
12.3. Savivaldybės administracija iki 2023-07-03 nėra (nebuvo) pašalinusi su Agentūra nesuderintų lentelių prie šviesoforo raudono signalo (7 vnt.), įrengtų Kauno miesto sankryžose, nors tai padaryti (iki 2023-01-06) įpareigojo Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos 28 punkto nuostatos (pažymos 11.1, 9.2 papunktis),
12.4. galimai sankryžose, kuriose įrengtos su Agentūra nesuderintos lentelės prie raudono šviesoforo signalo, nėra užtikrinamas saugus eismas (dėl blogo matomumo) (pažymos 11.3.3 papunktis),
12.5. teisės aktai, reglamentuojantys lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimą, jų vertinimą, nenustato jokių šių teisės aktų nuostatų įgyvendinimo išimčių,
skundas dėl Savivaldybės administracijos pareigūnų veiksmų (neveikimo) sprendžiant saugaus eismo klausimą (dėl lentelių su žalia rodykle įrengimo prie šviesoforo raudono signalo) pripažintinas pagrįstu.
SEIMO KONTROLIERĖS SPRENDIMAS
- Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierė nusprendžia X skundą dėl Kauno miesto savivaldybės administracijos pareigūnų veiksmų (neveikimo) sprendžiant saugaus eismo klausimą (dėl lentelių su žalia rodykle įrengimo prie šviesoforo raudono signalo) pripažinti pagrįstu.
SEIMO KONTROLIERĖS REKOMENDACIJOS
- Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 1, 14, 17 punktais, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierė Kauno miesto merui rekomenduoja:
14.1. atkreipti dėmesį į tai, kad Kauno miesto savivaldybė iki 2023-01-01 nesuderino su VšĮ Transporto kompetencijų agentūra lentelių prie šviesoforo raudono signalo įrengimo šiose sankryžose: Panerių g. – Varnių g., Islandijos pl. – Užnerio g., Laisvės al. – Vytauto pr., Europos pr. – Veiverių g., Šv. Gertrūdos g. – Birštono g., Pramonės pr. – Partizanų g., Raudondvario pl. – Jovarų g. (7 vnt.) bei jų nepašalino iki 2023-01-01;
14.2. atkreipti dėmesį į tai, kad tokiais veiksmais, kai Kauno miesto savivaldybės administracija nesiima priemonių, jog su VšĮ Transporto kompetencijų agentūra nesuderintos lentelės prie šviesoforo raudono signalo (7 vnt.) būtų pašalintos, yra nesivadovaujama Kelių šviesoforų įrengimo taisyklių bei Lentelių su žalia rodykle prie raudono šviesoforo signalo įrengimo vertinimo metodikos nuostatomis;
14.3. imtis veiksmų, jog su VšĮ Transporto kompetencijų agentūra nesuderintos lentelės prie šviesoforo raudono signalo (7 vnt.) Kauno miesto sankryžose būtų pašalintos;
14.4. informuoti, ar sankryžose, kuriose lentelės prie šviesoforo raudono signalo turėjo būti pašalintos iki 2023-07-01, yra (buvo) pašalintos; jeigu ne, nurodyti, dėl kokių priežasčių, bei imtis veiksmų dėl šių lentelių prie šviesoforo raudono signalo pašalinimo; jeigu taip, pateikti informaciją patvirtinančio dokumento kopiją;
14.5. informuoti, ar lentelės prie šviesoforo raudono signalo yra įrengtos / pašalintos Sukilėlių pr. – Tvirtovės al. – Utenos g., Savanorių pr. – Žemaičių g., Birželio 23-osios g. – Partizanų g. sankryžose; jeigu lentelės prie šviesoforo raudono signalo minėtose sankryžose yra įrengtos ir jos nėra suderintos su VšĮ Transporto kompetencijų agentūra, imtis veiksmų jas pašalinti; jeigu lentelės prie šviesoforo raudono signalo minėtose sankryžose yra pašalintos, nurodyti kada.
Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 20 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad informacija apie siūlymų (rekomendacijų) išnagrinėjimą Seimo kontrolieriui turi būti pateikiama nedelsiant priėmus sprendimus dėl priemonių, kurių bus imamasi, atsižvelgiant į Seimo kontrolieriaus siūlymą (rekomendaciją), bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo siūlymo (rekomendacijos) gavimo dienos.
Apie rekomendacijų nagrinėjimo rezultatus prašoma informuoti Pareiškėją ir Seimo kontrolierę (Seimo kontrolierei pateikti informaciją pagrindžiančius dokumentus).
Seimo kontrolierė Milda Vainiutė