Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių34
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių95
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė824970

Naujienos

Po Seimo kontrolieriaus rekomendacijų diskusijos dėl VSD vidaus kontrolės stiprinimo ir Žvalgybos įstatymo tobulinimo

2020 m. vasario 6 d.

Atlikęs išsamų tyrimą Seimo kontrolierius Augustinas Normantas atkreipė Valstybės saugumo departamento dėmesį į būtinybę daugiau dėmesio skirti žmogaus teisių apsaugai. Seimo kontrolierius pripažino, kad žvalgybos reguliavime paliktos spragos sukelia itin didelę riziką neigiamai paveikti žmogaus teises, todėl sugriežtinti pareigūnų kontrolę yra itin reikalinga. Seimo kontrolierius taip pat neslėpė džiaugsmo, kad po pateiktų rekomendacijų – Seime inicijuoti ketinimai rengti įstatymo pataisas.

Seimo kontrolierius atlikęs tyrimą, be kita ko, pastebėjo, kad VSD įsteigta veikianti Imuniteto valdyba nevykdo pareigūnų veiklos vertinimo žmogaus teisių apsaugos užtikrinimo aspektu. Be to, tyrimo metu Seimo kontrolierius taip pat pastebėjo, kad šiuo metu galiojančiame Žvalgybos įstatyme numatyta žvalgybos pareigūnų veiksmais pažeidžiamų asmenų teisių į gynybą apsauga nėra laikytina pakankama.

„Taip pat svarbu pastebėti, kad pareigūnų priimami sprendimai sankcionuoti techninių priemonių panaudojimą nei prieš juos priimant, nei juos priėmus nėra vertinami nepriklausomos kompetentingos institucijos, todėl iškyla galima rizika dėl pareigūnų piktnaudžiavimo valdžia. Taip pat pastebėtina, kad nei anksčiau galiojęs, nei dabartinis teisinis reguliavimas nenustato aiškiai apibrėžto maksimalaus termino priemonių, ribojančių asmenų privatų gyvenimą, taikymui“, – pastebi Seimo kontrolierius.

Seimo kontrolierius taip pat apgailestavo, kad dėl reguliavimo spragų gali susidaryti tokios situacijos, kai taikomos priemonės, kuriomis įsiterpiama į privatų asmens gyvenimą, gali trukti nepagrįstai ilgą laiką. Taip pat pastebėtina, kad dėl reglamentavimo stokos kyla abejonė, ar (ne)naikinant apie pareiškėją surinktos informacijos, valstybė laikosi įtvirtintos pareigos užtikrinti veiksmingą asmenų, kurių privatūs pokalbiai buvo kontroliuojami, teisių apsaugą.

 „Seimo kontrolierius pateikė vertingų rekomendacijų tam tikrose VSD veiklos srityse, kurių neabejotinai bus laikomasi. Įstatymų tobulinimas yra nuolatinis procesas visose veiklos srityse. Galima jau dabar pažymėti, jog siekiant rekomendacijų įgyvendinimo, bus tikslinami vidiniai teisės aktai, stiprinama jų vykdymo kontrolė“, – Seimo kontrolieriaus tyrimą komentavo VSD atstovė žiniasklaidai Aurelija Katkuvienė.

Seimo kontrolierius pažymos išvadose pateikė rekomendaciją VSD direktoriui užtikrinti, kad pareigūnų veiklos kontrolė apimtų ir žmogaus teisių apsaugos standartų laikymosi savo veikloje kontrolę. Ministrui pirmininkui Seimo kontrolierius rekomenduoja inicijuoti šiuo metu galiojančio Žvalgybos įstatymo pakeitimą, nustatant maksimalius žvalgybos metodų taikymo terminus, surinktos informacijos naikinimo sąlygas, galimybę asmenims efektyviai ginti savo teises teisme.

 

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį