Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių4
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių96
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė835256

Naujienos

Seimo kontrolierė: savivaldybių darbuotojai naudojasi teisės aktuose paliktomis spragomis

2019 m. liepos 15 d.

Milda VainiuteSisteminiai savivaldybių darbuotojų pažeidimai Seimo kontrolierei Mildai Vainiutei sukėlė abejonių dėl miestų savivaldybių darbuotojų vykdomų funkcijų tinkamumo. Atlikti tyrimai Seimo kontrolierei leido daryti išvadą, kad galimai kai kuriuos pažeidimus savivaldybėse darbuotojai padaro piktnaudžiaudami teisės aktuose paliktomis spragomis, dėl kurių atskirą nuomonę pateikė ir Aplinkos ministerija.

Seimo kontrolierė visų pirma atkreipia dėmesį, kad, savivaldybių darbuotojams atliekant bendrijų valdymo organų veiklos patikrinimą, kartu turėtų būti vertinama, ar bendrijoje yra rengiamos metinės veiklos ataskaitos, taip pat ar jos yra teikiamos patalpų savininkams. Savivaldybės darbuotojai dažnai nepaiso šio reikalavimo, nors gyventojai net ir kreipimesi atskirai išreiškia susirūpinimą dėl abejotinų bendrijos valdymo organų veiksmų.

„Nemažai gyventojų prašymų dėl daugiabučių valdytojų veiklos patikrinimo apskritai yra atmetami nepagrįstai, nes teisės aktuose nėra konkrečiai detalizuojama, kaip išsamiai turi būti atliekamas tyrimas. Savivaldybių darbuotojų pateikiama nuomonė, kad „neplanuoto patikrinimo atlikimas nėra privalomas“, rodo, jog darbuotojams įtvirtintas teisinis reguliavimas nėra iki galo aiškus ir suprantamas“, − pažymi M. Vainiutė.

 Net ir gyventojams pateikiami atsakymai dažnai būna nepakankami, nes yra nemotyvuoti arba negrįsti teisės aktų reikalavimais. Neretai savivaldybės pažeidžia ir pačią 20 darbo dienų kreipimosi nagrinėjimo tvarką. „Nustatyta atvejų, kuomet savivaldybės administracija tik praėjus daugiau nei 8 mėnesiams pateikė atsakymus į gyventojai aktualius klausimus, nors turėjo galimybę atsakyti ir neatlikus tyrimo, kuris truko ilgiau nei 10 mėnesių“, − savivaldybių pažeidimus vertina Seimo kontrolierė M. Vainiutė.

Seimo kontrolierė pažymi, kad Aplinkos ministerijos  argumentai, jog „neplanuoto daugiabučio namo patikrinimo terminą nustato pati savivaldybė, atsižvelgdama į patikrinimo mastą bei darbuotojų skaičių“, yra nepagrįsti teisės aktų reikalavimais, kurie įpareigoja savivaldybę neplanuotą patikrinimą atlikti ne vėliau kaip per 40 dienų. „Savivaldybės dažnai nurodomos prašymų neišnagrinėjimo laiku priežastys, sietinos su žmogiškųjų išteklių trūkumais, vertintinos kritiškai, nes rodo ne ką kitą, o netinkamą savivaldybės vidaus administravimą“, – pastebi Seimo kontrolierė.

Apibendrinus tyrimų rezultatus Seimo kontrolierė darė išvadą, kad savivaldybių sisteminių pažeidimų priežastis taip pat gali būti teisės aktuose neįtvirtinta tiksli forma, kuria gyventojams turi būti teikiama informacija ir dokumentai. Neišsprendus informacijos teikimo formos klausimo, Seimo kontrolierės nuomone, ir toliau bus sudaromos prielaidos asmenų, siekiančių gauti informaciją arba dokumentus, teisių ir teisėtų interesų pažeidimui. 

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą. Seimo kontrolierių įstaiga taip pat yra Jungtinėse Tautose A lygiu akredituota nacionalinė žmogaus teisių institucija.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį