Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių84
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių96
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė807738

Naujienos

Vilniaus pataisos namuose nakties metu atliekamos kratos pažeidžia proporcingumo principą

2019 m. vasario 22 d.

Augustinas Normantas3Seimo kontrolierius Augustinas Normantas pripažino, kad situacija, kai nėra aiškaus reglamentavimo dėl kratų atlikimo įkalinimo įstaigose nakties metu, sudaro pagrindo pareigūnams piktnaudžiauti savo teisėmis ir nesivadovauti proporcingumo principu. Atlikęs tyrimą dėl Vilniaus pataisos namų pareigūnų neteisėtų veiksmų nakties metu atliekant kratą gyvenamojoje patalpoje, Seimo kontrolierius rekomendavo Teisingumo ministrui keisti šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą, kad nakties metu kratos būtų atliekamos tik kraštutiniu atveju, o Kalėjimų departamentui – užtikrinti, kad pavaldžiose įkalinimo įstaigose įkalintų asmenų kratos būtų atliekamos laikantis proporcingumo principo.

Pareiškėjas skunde nurodė, kad naktį atliktos kratos metu patyrė stresą, nes buvo sutrikdytas jo naktinis poilsis. Vilniaus pataisos namų pareigūnų pažadintas 1.00 val. nakties Pareiškėjas patyrė šoką, nebegalėjo užmigti, todėl teko kreiptis į medicinos personalą ir prašyti vaistų. Atkreiptinas dėmesys, jog konkrečiu atveju atliktos kratos metu nebuvo aptikta jokių draudžiamų turėti daiktų, bet buvo sutrikdytas visų Vilniaus pataisos namų gyvenamojo korpuso gyvenusių nuteistųjų miegas, jie patyrė neigiamų pasekmių. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, Seimo kontrolieriui kilo pagrįstų abejonių, ar kratos atlikimas nakties metu tikrai buvo proporcinga priemonė.

Seimo kontrolierius atkreipė dėmesį, kad krata yra prievartos priemonė, kurią atliekant asmenys patiria papildomų suvaržymų ir apribojimų, todėl vienas svarbiausių principų, kurių privalo paisyti kratą atliekantys pareigūnai yra proporcingumo principas. Atkreiptinas dėmesys, kad Baudžiamojo proceso kodekse yra įtvirtinta, jog daryti kratas ar poėmius nakties metu, išskyrus neatidėliotinus atvejus, draudžiama. Pažymėtina, jog bausmių vykdymą reglamentuojančiuose teisės aktuose analogiško ribojimo nėra numatyta, nors nuteistieji visą parą yra įstaigos pareigūnų prižiūrimi ir valstybė prisiima dėl šių asmenų pozityvias pareigas užtikrinti, kad asmuo laisvės atėmimo vietose nepatirtų didesnių ribojimų nei tie, kurie paprastai būdingi laisvės atėmimo bausmės įgyvendinimui.

Šią valstybės pozityvią pareigą savo nutarimuose aiškino ir Konstitucinis Teismas, kuris pažymėjo, kad asmuo, kuriam paskirta laisvės atėmimo bausmė ar taikomas jos suvaržymas, tampa priklausomas nuo valstybės institucijų ir jų pareigūnų veiksmų, ypatinga reikšmę įgyja šio asmens teisinės apsaugos užtikrinimas, todėl pareigūnų taikomos priemonės privalo būti proporcingos. Proporcingumo principas reiškia, kad taikomos poveikio priemonės negali būti drastiškesnės ir griežtesnės, nei būtina norimam tikslui pasiekti. Taikoma poveikio priemonė neturi akivaizdžiai varžyti asmens labiau, negu reikia teisėtam tikslui pasiekti. Taigi, turi būti vengiama nereikalingo perteklinio asmens teisių ribojimo.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį