Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių44
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių97
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė800878

Naujienos

Lapkričio 16-oji – Tarptautinė tolerancijos diena

2018 m. lapkričio 16 d.

Unknown„Tolerancija – tai pagarba turtingai mūsų pasaulio kultūrų įvairovei, mūsų išraiškos formoms ir žmogiškojo individualumo pasireiškimo būdams, o taip pat jų pripažinimas ir teisingas suvokimas", – tokia tolerancijos apibrėžtis įtvirtinta 1995 m. UNESCO organizacijos paskelbtoje Tolerancijos principų deklaracijoje. Nors tolerancijos sąvokai nuo 1995 metų kiekvieną lapkričio 16 dieną yra skiriamas vis didesnis dėmesys, tenka pripažinti, kadpasaulyje augant globalizacijai, dialogo ir mainų galimybėms, ryškėjant ksenofobijai bei ekstremizmui, kova su netolerancija yra viena iš svarbiausių bei jautriausių Jungtinių Tautų Organizacijos veiklos krypčių.

Visi žmonės yra skirtingi ir greičiausiai egzistuoja daugybė būdų „būti žmogumi“, tačiau svarbu suvokti, kad  visi esame tos pačios šeimos nariai, kurie vienodai siekia pagarbos orumui bei žmogaus teisėms. Tačiau susirūpinimą kelia Eurobarometro apklausos duomenys, kurie nurodo, kad beveik kas antras Lietuvos gyventojas mano, kad Lietuvoje yra paplitusi diskriminacija dėl amžiaus. Pasak Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, dėl tokios diskriminacijos sulaukiama daugiausiai skundų. Apklausos rodo, kad Lietuvos gyventojai taip pat nelinkę toleruoti psichikos negalią turinčių asmenų. Dėl religijos labiausiai diskriminuojami jaučiasi musulmonai bei Jahovos liudytojai, dėl tautybės – romai. Europos Sąjungos inicijuotos apklausos duomenimis, du iš trijų Lietuvoje gyvenančių lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių asmenų teigia patiriantys diskriminaciją arba priekabiavimą dėl savo lytinės orientacijos ar lytinės tapatybės.

Nepaprastai reikšmingą vaidmenį demokratijos plėtros procese siekiant lygių galimybių̨ ir įvairovės kasdieniame gyvenime atlieka nevyriausybinės organizacijos, vienijančios įvairių̨ profesijų̨ ir pažiūrų̨ asmenis. Daugybė nevyriausybinių organizacijų̨ Lietuvoje veikia specializuotose srityse ir kovoja su diskriminacija bei nepagarba žmogaus teisėms ypatingai jautriose srityse: atstovauja moterų̨, LGBT, pagyvenusių žmonių̨ ar neįgaliųjų̨ bei kitoms pažeidžiamoms socialinėms grupėms. Šios organizacijos padeda užtikrinti, kad nediskriminavimo principas būtų diegiamas ne tik teisinėmis priemonėmis, bet ir įgyvendinant teisės reikalavimus savanoriškai: nustatant  bei taikant vidaus taisykles, kurios papildo antidiskriminacinius įstatymus.

Seimo Kontrolierių įstaiga skatina ugdyti pagarbą bei pripažinimą kitų teisėms ir įsitikinimams, taip pat apmąstyti bei diskutuoti apie neigiamą netolerancijos poveikį. Šiuo metu visame pasaulyje vyksta tiesioginės diskusijos apie tai, kaip įvairių formų neteisybė, priespauda, ​​rasizmas ir nesąžininga diskriminacija neigiamai veikia visuomenę. Šią dieną raginame mokyti ir išmokti priimti įvairovę kaip vertybę bei suvokti, kad tik tuomet, kai mūsų visuomenė bus atvira visų žmonių individualumams, žmogaus teisės bus įgyvendinamos efektyviausiu būdu, nes būtent tolerancija yra tarsi tiltas jungiantis asmenį bei jo galėjimą įgyvendinti visas pagrindines teises ir laisves. 

„Tolerancija yra žmogiškumas, kurį kiekvieną dieną privalome puoselėti ir įgyvendinti kiekviename savo žingsnyje, džiaugiantis įvairove, kuri mus stiprina, ir vertybėmis, kurios mus sujungia", –  UNESCO generalinis direktorius Audrey Azoulay. 

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį