Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių9
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių96
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė808532

Naujienos

Spalio 17- oji - Pasaulinė kovos su skurdu diena

2018 m. spalio 17 d.

Skurdas/ V.Valentinavičiaus nuotr.„Visur, kur vyrai ir moterys yra pasmerkti gyventi kraštutiniame skurde, žmogaus teisės yra pažeidžiamos. Suvienyti jėgas jų labui- mūsų šventa pareiga“, - tokiais žodžiais dar 1987 metais spalio 17 dieną Paryžiaus Trokadero aikštėje, kur 1948 m. pasirašyta Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, į daugiau nei 1­­00 000  susirinkusių žmonių kreipėsi pastorius Joseph Wresinski. Susirinkimo tikslas – pradėti tarptautinio masto kovą su skurdu visoje planetoje – sukėlė atgarsius visame pasaulyje ir jau po ketverių metų Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė asamblėja spalio 17- ąją dieną oficialiai patvirtino Tarptautine kovos su skurdu diena.

Skurdas turi daugybę veidų: nesvarbu, ar tai būtų badaujantis vaikas Afrikoje ar Indijoje, ar tai būtų sunkiai besiverčianti vieniša motina, verkianti prekybos centre, nes neišgali išmaitinti savo badaujančių vaikų. Skurdo pavyzdžiai – nuo ekstremalių iki beveik nepastebimų, su kuriais susiduriama kasdien. Nuolatinis skurdas yra didžiausias Jungtinių Tautų Organizacijos rūpestis, todėl kova su skurdu yra vienas iš tūkstantmečio vystymosi tikslų. Lietuva, siekdama prisidėti prie Jungtinių Tautų tūkstantmečio tikslų įgyvendinimo, vykdo dvišalius bendradarbiavimo projektus su Armėnija, Baltarusija, Gruzija, Moldova ir Ukraina. Taip pat, teikdama paramą ekonominės plėtros, verslumo ugdymo, gero valdymo, įstatymo viršenybės, eurointegracijos procesų siekia šiose šalyse sukurti pagrindą ekonominiam augimui.

Tiesa, nors Lietuva vykdo daugiau nei 80 tarptautinių projektų, siekiančių kovoti prieš skurdą, tenka pripažinti, kad Lietuvoje padėtis taip pat yra prasta: skurdžiai gyvena vienas iš penkių Lietuvos gyventoju, o santykinis skurdas –  tik didėja. Kitaip tariant, daugiau kaip 600 000 žmonių, iš kurių 140 000 sudaro vaikai, Lietuvoje skursta, o ypatingai giliame skurde gyvena daugiau kaip 25 000 gyventojų. Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje itin didėja socialinė atskirtis- pasiturintys turtėja, o vargingesni vis labiau nuo jų atsilieka. Skurdo riba yra viena iš žemiausių Europos Sąjungoje, todėl skurstantys visuomenės nariai negali pilnavertiškai dalyvauti visuomenės gyvenime, jų vaikai turi mažesnes galimybes mokytis bei realizuoti save. Skurde užaugę vaikai dažniau ir patys skursta, todėl tokiu būdu susikuria visuomenės susiskaidymas, vyrauja socialinė įtampa.

Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaiga atkreipia dėmesį, kad vien tik šalies politika negali sukurti socialinės įtraukties, kuri padėtų pasiekti skurde gyvenančius žmones, įveiktų skurdą visais aspektais bei užtikrintų pagrindines  žmogaus teises bei laisves.  Skurde gyvenančių žmonių kalbėjimas bei dalijimasis savo patirtimi leidžia susitikti visų visuomenės sluoksnių žmonėms bei puoselėti partnerystę su skurdo nepatiriančiais žmonėmis. Todėl šios spalio 17 dienos siekiai yra palaikyti vargingiausiai gyvenančių žmonių pastangas pasipriešinti skurdui bei socialinei atskirčiai, taip pat išklausyti skurstančius žmones užmezgant su jais dialogą. Tik visiems drauge kuriant integracinį pasaulį bus įmanoma užtikrinti, kad visi žmonės galėtų mėgautis visomis žmogaus teisėmis bei gyventi orų gyvenimą.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį