Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių46
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių97
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė800880

Naujienos

Seimo kontrolieriai Seimo Žmogaus teisių komitete aptarė situaciją kalėjimuose – ar čia paisoma žmogaus teisių

2018 m. rugsėjo 5 d.

 

Screenshot 2018 09 05 at 14.21.33Publikacijos dėl  įkalinimo įstaigose įsigalėjusių demokratijos principų neatitinkančių papročių, įsigalėjusios kastų sistemos, Seimo Žmogaus teisių komiteto nariams sukėlė abejonių dėl žmogaus teisių paisymo bausmės atėmimo vietose.

Komiteto posėdyje dalyvavę Seimo kontrolieriai Augustinas Normantas ir Raimundas Šukys Seimo Žmogaus teisių komiteto nariams pristatė žmogaus teisių situacijos vertinimą  bei aptarė bausmių vykdymo sistemos ydas. Seimo kontrolieriai nuo 2014 m. vykdo įstatymu jiems pavestą funkciją – nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose.

Kontrolierius A. Normantas teigė, kad didžiausiomis problemomis įkalinimo įstaigose išlieka prastos gyvenimo sąlygos, smurtas prieš nuteistuosius, nepakankamas sveikatos priežiūros prieinamumas. Atkreiptas dėmesys į resocializacijos programų ir užimtumo trūkumą.

Seimo kontrolierių teigimu, pastaruoju metu skundų dėl smurto padidėjo 30 proc. Tai siejama su vadinamųjų „jėgos“ pareigūnų pertekliniu įsikišimu užtikrinant tvarką įkalintųjų gyvenime. Seimo kontrolieriaus Raimundo Šukio nuomone, aiškaus reglamentavimo trūkumas, kada į tvarkos palaikymą gali įsikišti viešojo saugumo pareigūnai (vadinami „jėgos“ pareigūnai), sukuria konfliktinę situaciją. Kontrolieriaus teigimu, kasdienę tvarką turėtų palaikyti kalėjimų departamento sistemai priklausantys pareigūnai ir tik riaušių ar panašių situacijų atveju galima būtų pasitelkti vidaus reikalų sistemai priklausančius viešojo saugumo pareigūnus.Screenshot 2018 09 05 at 14.20.26

R. Šukys taip pat atkreipė dėmesį į sveikatos priežiūros problemas kalėjimuose. Kalėjimų gydytojai priklauso Kalėjimų departamento sistemai, todėl galimi atvejai, kai yra nefiksuojami smurtu sukelti sveikatos sutrikdymai. Kita problema – kokybiškas sveikatos priežiūros prieinamumas sergantiems asmenims. Kalbėta apie tai, kad įkalintieji turėtų būti valstybės draudžiami asmenys, siekiant sveikatos priežiūros kokybės.

Posėdyje taip pat atkreiptas dėmesys į resocializacijos problemą. Išėję iš įkalinimo įstaigų bausmę atlikę nuteistieji yra praradę savarankiško gyvenimo įgūdžius, jie yra nepageidaujami darbdavių. Tokia situacija grąžina atlikusius bausmę nuteistuosius į ankstesnę gyvenseną – šie žmonės bando išgyventi, toliau darydami nusikaltimus.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį