Naujienos

Seimo kontrolierius su teisingumo ministre aptarė ŽIV infekcijos problemas įkalinimo įstaigose

2017 m. kovo 2 d. 

A. NormantasSeimo kontrolierius Augustinas Normantas, teisingumo ministrė Milda Vainiutė bei Sveikatos apsaugos ministerijos ir Kalėjimų departamento atstovai Teisingumo ministerijoje aptarė, kokių papildomų priemonių būtina imtis, siekiant stabdyti ŽIV plitimą pataisos įstaigose.

Susitikime A. Normantas pastebėjo, kad reikia  ne tik stiprinti užkardas narkotikų patekimui į įkalinimo įstaigas, bet ir įdiegti priemones, kurios stabdytų ŽIV plitimą įkalinimo įstaigose.  

„Parengtame plane trūksta Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamų priemonių, kurios apimtų nuteistųjų švietimą, savanorišką nuteistųjų testavimą, prezervatyvų dalijimą, taip pat turėtų būti mąstoma apie pakaitinį nuteistųjų, vartojančių narkotikus, gydymą, rūpinamasi infekuotojų ŽIV gydymu“, – pastebėjo jis.

Teisingumo ministerijoje dalyvavę Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai pritarė Seimo kontrolieriaus pozicijai ir pasiūlė teisingumo ministerijai papildyti priemonių planą Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamomis priemonėmis.

Teisingumo ministrės nuomone, ŽIV plitimo prevencijai pasitarnaus planuojama Alytaus pataisos namų nuteistųjų bendrabučio patalpų rekonstrukcija į kamerų tipo korpusą. Iš pasimatymų su artimaisiais grįžtančių nuteistųjų patikrai numatoma naudoti ir tarnybinius šunis, išmokytus aptikti narkotines, psichotropines medžiagas.

„ŽIV infekcijos suvaldymo problema aktuali ne tik įkalinimo vietose – dauguma nuteistųjų šį ligos užkratą jau atsineša iš laisvės. Todėl reikia imtis ne tik tokių priemonių, kaip kratos, bet ir plačiau taikyti švietėjiškas programas, pasinaudoti kitų šalių patirtimi“, – sako teisingumo ministrė Milda Vainiutė.

Teisingumo ministerija Seimui yra pateikusi Tarnybos Kalėjimų departamento statuto pataisas, kurios numato pareigūnų darbo užmokesčio didėjimą. Tikimasi, kad tai labiau paskatins žmones, ypač jaunimą, rinktis pataisos pareigūno profesiją, pritraukus daugiau motyvuotų darbuotojų.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą.