Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių73
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių98
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė824039

Naujienos

Seimo kontrolierius suabejojo nusiraminimo kambarių vaikų socializacijos centruose tikslingumu

2015 m. sausio 28 d. 

 

Augustinas NormantasSeimo kontrolierius Augustinas Normantas suabejojo nusiraminimo kambarių vaikų socializacijos centruose tikslingumu.Vis dėl to, jei būtų nuspręsta, kad  nusiraminimo kambarius naudoti tikslinga, švietimo ir mokslo ministrui Dainiui Pavalkiuisiūloma imtis priemonių, kad naudojant šiuos kambarius nebūtų pažeistos vaiko teisės ir užkirstas kelias neteisėtam specialiųjų priemonių naudojimui vaikų socializacijos centruose.

 

Apsilankę vaikų socializacijos centruose, kur siekta įvertinti talpinimo į nusiraminimo kambarius tvarką, taip pat laikymo juose sąlygas, Seimo kontrolieriaus patarėjai nustatė, kad tik dviejuose –„Gruzdžių“ ir „Saulutės“ socializacijos centruose nėra nusiraminimo kambarių, o vaiką ištikus nevaldomam emocijų protrūkiui su juo bendrauja socialinis darbuotojas, psichologas. Kituose – į nusiraminimo kambarius vaikai talpinami pažeidžiant teisės aktus, o Kauno vaikų socializacijos centre neteisėtai naudojamos papildomos suvaržymo priemonės – antrankiai, guminė lazda, ašarinės dujos.

 

Seimo kontrolierius A. Normantas atkreipia dėmesį, kad vadovaujantis teisės aktais vaikui turi būti sudaromos palankios pozityvios socializacijos, resocializacijos iugdymo sąlygos, o tai reiškia, kad pirmiausia būtina taikyti švelnesnes nusiraminimo poveikio priemones:

 

„Teisės aktai numato, kad vaikas į nusiraminimo kambarį patalpinamas, tik tuomet, kai dėl nevaldomo emocijų protrūkio kelia pavojų savo ir aplinkinių saugumui. Tačiau daugelyje socializacijos centrų vaiko patalpinimas į nusiraminimo kambarį taikomas kaip nuobauda“.

 

Patalpinant į nusiraminimo kambarius ne visuomet nurodoma, ar vaiko elgesys kelia pavojų sau ir aplinkiniams. Be to, Vėliučionių, Vilniaus ir Kauno socializacijos centruose nusiraminimo patalpose vaikai laikomi itin ilgai – iki 24 valandų, kai izoliavimas turėtų būti taikomas tik kaip kraštutinė priemonė, o jos taikymas turėtų būti kaip įmanoma greičiau nutrauktas.  

 

Seimo kontrolieriaus patarėjai Vėliučionių socializacijos centre nustatė, kad net dviejuose nusiraminimo kambariuose neužtikrinamos tinkamoslaikymo sąlygos (nepakankamas apšvietimas, ventiliacija) – nesudaroma galimybė pasinaudoti tualetu. 

 

„Teisės aktai numato, kad turi būti užtikrinta, kad vaikas nepatirtų kankinimų ar kitokio netinkamo elgesio ar bausmių, vaikui būtų garantuojama sveika ir saugi aplinka, taip pat nusiraminimokambariai atitiktų jiems keliamus įrengimo reikalavimus“, – sako Seimo kontrolierius A. Normantas.

 

Jungtinių Tautų Komitetas prieš kankinimą dar praėjusių metų gegužę paragino Lietuvą peržiūrėti vaikų socializacijos centrų, kur yra laikomi nepilnamečiai administracinio sulaikymo sąlygomis, veiklą, taip pat paragino užtikrinti šių centrų stebėseną siekiant įgyvendinti Konvencijos prieš kankinimą nuostatų laikymąsi.

 

Lietuvoje veikia per 400 laisvės suvaržymo vietų. Tai ne tik kalėjimai, tardymo izoliatoriai pataisos namai ar areštinės, bet ir psichiatrijos įstaigos, pasienio užkardos, socialinės globos, vaikų globos namai.

 

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį