Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių69
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių98
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė824035

Naujienos

Seimo kontrolierius: nuteistųjų laikymo sąlygos pažeidžia žmogaus teises

2015 m. sausio 13 d.

 MG 3777Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto pavedimu apsilankę Marijampolės pataisos namuose, Seimo kontrolieriaus patarėjai įsitikino, kad įkalinimo įstaigoje laikino sulaikymo kameros apleistos ir netvarkingos, o baudžiamojo izoliatoriaus kameros – be langų. Taip pat konstatuota, kad nuteistųjų skundai neregistruojami ir nesaugomi, o dauguma atliekamų kratų yra nefilmuojamos.

 „Kai kuriose laikino sulaikymo patalpose nėra langų, kriauklių ir čiaupų, norint apsiprausti reikia galvą įkišti į klozetą, o baudžiamojo izoliatoriaus kamerose apskritai nėra stiklų“, – reagavę į tokius nuteistųjų nusiskundimus Seimo kontrolieriaus patarėjai be perspėjimo sausio 8 d. apsilankė Marijampolės pataisos namuose, kur įsitikino, kad nuteistųjų skundai pagrįsti.

Seimo kontrolieriaus patarėjams įkalinimo įstaigos vadovas tvirtino, kad šiltuoju metų laikotarpiu langai išimami, o šaltuoju – įdedami, be to, sudėjus langus nuteistieji juos daužo, todėl jie pakartotinai neįdedami, taip paliekant nuteistuosius šalti.

Patikrinę įstaigos vadovo įvardytas aplinkybes, Seimo kontrolieriaus patarėjai nerado jas patvirtinančių įrodymų: vadovo įvardytos aplinkybės nebuvo fiksuotos registruose ir kituose dokumentuose, nebuvo įrašų apie įdėtus ir išdaužtus langus, apie skirtas nuobaudas nuteistiesiems dėl turto suniokojimo. Marijampolės pataisos namų vadovas nepateikė jokių kitų dokumentų, pagrindžiančių jo teiginius.

„Įkalinimo įstaigoje nuteistiesiems turi būti sudarytos sąlygos pasitaisyti. Galimybę pasitaisyti lemia įvairūs veiksniai, tarp jų nuteistųjų laikymo sąlygos, užimtumas ir administracijos požiūris į nuteistuosius. Apsilankius Marijampolės pataisos namuose pastebėta, kad tokios sąlygos neužtikrinamos“, – sakė Seimo kontrolierius A. Normantas.

Sausio 8 dieną netikėtai atvykę į įkalinimo įstaigą, Seimo kontrolieriau patarėjai aplankė ne tik laikino sulaikymo patalpas, Baudžiamojo izoliatoriaus kameras, bet ir Sveikatos priežiūros tarnybą, ilgalaikių pasimatymų patalpas, bendravo su nuteistaisiais ir jų artimaisiais, susipažino su įvairiais dokumentais.

Marijampolės pataisos namuose Seimo kontrolieriaus patarėjai domėjosi, kaip yra tvarkomi dokumentai, ar registruojami nuteistųjų prašymai, kaip tiriami jų prašymai ir nusiskundimai. Patikrinus skundų ir prašymų, sveikatos paslaugų teikimo žurnalus buvo konstatuota, kad dokumentai tvarkomi netinkamai, o nuteistųjų, esančių laikino sulaikymo patalpose, prašymai nėra registruojami ir saugomi, kai kurie prašymai paliekami nenagrinėti.

Įvertinęs, kaip įgyvendinama Seimo kontrolieriaus dar praėjusių metų gegužę pateikta rekomendacija dėl atliekamų kratų filmavimo, Seimo kontrolierius konstatavo, kad filmuojama tik itin maža dalis atliekamų kratų (nuo 2014 m. įkalinimo įstaigoje atlikta daugiau nei 1392 kratų, iš jų filmuotos tik 3), o filmavimo metu užfiksuotas turinys nesuteikia objektyvios ir tikslios informacijos apie atliktas kratas: nėra filmavimo datos, kada pradėta ir baigta krata, kokiose patalpose atliekamos kratos, kas vadovauja kratai, kas ją atlieka, koks kratos tikslas. Be to, nėra atliekamų kratų registrų, nėra aišku, koks filmuotos medžiagos saugojimo terminas.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

 

 

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį