Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių62
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių97
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė821988

Naujienos

Seimo kontrolierius susirūpinęs globos institucijomis Lietuvoje

2014 m. liepos 24 d.

Augustinas Normantas3Seimo kontrolierius Augustinas Normantas reiškia susirūpinimą dėl itin didelio globos įstaigų skaičiaus Lietuvoje. Lietuvoje yra per 250 socialinės globos įstaigų vaikams ir suaugusiems, jose gyvena per 16 tūkstančių asmenų.

Seimo kontrolierius pastebi, kad globos įstaigose gyvenantys asmenys laikomi nepilnaverčiais, nesugebančiais savimi pasirūpinti ir neskatinami arba nepakankamai skatinami būti savarankiškais. Be to, globos įstaigose vis dar taikomos fizinio suvaržymo priemonės – medicininiai diržai, patalpinimas į izoliavimo kambarį.

„Iš esmės tai yra žmogaus orumą žeminančios priemonės.Tarptautinėje praktikoje reikalaujama jų atsisakyti. Tai yra kraštutinės priemonės, taikytinos tik išimtinais atvejais, kai asmuo iš tiesų kelią realią grėsmę sau arba aplinkiniams“, – pastebi Seimo kontrolieriauspatarėja Kristina Brazevič.

Pasak Seimo kontrolieriaus patarėjos, kai kuriose globos įstaigose tokių priemonių imamasi, kai „gyventojas gadina inventorių ir adekvačiai nereaguoja į pastabas“, „gyventojas neblaivus, triukšmauja“ – kaip bausmė už išėjimą iš pensionato neįspėjus darbuotojų, už rūkymą tualete, konfliktą su kitais gyventojais, įtariamą vagystę.

Seimo kontrolierius A. Normantas pastebi, kad globos įstaigose įsigalėjusi ydinga praktika, kai sprendimus dėl fizinio suvaržymo priemonių taikymo priima globos įtaigų administracija, nors tai turi nuspręsti gydytojas: „Tokių priemonių taikymas ne visuomet yra registruojamas specialiuose žurnaluose“.

A. Normantas atkreipia dėmesį, kad globos institucijose trūksta darbuotojų:slaugytojo padėjėjų, psichologų, socialinių darbuotojų, psichikos sveikatos priežiūros slaugytojų, gydytojų psichiatrų.

„Tokiose įstaigose gydytojų specialistų konsultacijos vykdomos nereguliariai, o gyventojams nesiūloma pasinaudoti valstybės finansuojamomis profilaktinėmis sveikatos tikrinimo programomis“, – tokius pastebėjimus įvardijo Seimo kontrolierius patarėja po apsilankymo keliose globos įstaigose.

K. Brazevič pastebi, kad didelėse globos institucijose itin sudėtinga užtikrinti asmens teisę į privatumą: „Tokiose institucijose gyvenimas – viešas. Asmenys retai turi galimybę pabūti vieni, būna atvejų, kai jie negali užsirakinti savo kambariuose, tualetuose. Kai kuriuose globos namuose vyrai ir moterys prausiasi tose pačiose patalpose“.

Globos įstaigose aplinka ne visur pritaikyta asmenims su fizine negalia, trūksta baldų, o gyventojų kambariuose neįrengta arba neveikia pagalbos iškvietimo sistema, patalynė keičiama rečiau nei kartą per savaitę.

Seimo kontrolierių įstatyme įtvirtinta Seimo kontrolieriaus teisė bet kuriuo paros metu įeiti į patalpas, kur ištisą parą laikomi asmenys. 2014 metų pradžioje Seimo kontrolierių įstaigai Seimas suteikė mandatą vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį