Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių44
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių97
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė800878

Naujienos

Seimo kontrolierius siūlo tobulinti Baudžiamojo proceso kodeksą

2014 m liepos 22 d.

Augustinas NormantasSeimo kontrolierius Augustinas Normantas pasiūlė Vyriausybei papildyti Baudžiamojo proceso kodeksą nuostatomis, užtikrinančiomis proceso dalyvių galimybes laiku realizuoti savo procesines teises – apskųsti prokuroro sprendimus.

„Šiuo metu ikiteisminio tyrimo įstaigose taikoma netinkama praktika, nes prokuroro nutarimas ne visada nukentėjusiajam ar įtariamajam įteikiamas į rankas. Taip neužtikrinama, kad asmuo iš tikrųjų gautų dokumentą ir nepraleistų prokuroro sprendimo apskundimo terminų“, – pastebi Seimo kontrolierius.

Išnagrinėjęs piliečio skundą[1], kuriuo buvo skundžiami Pakruojo rajono policijos komisariato pareigūnų veiksmai, Seimo kontrolierius konstatavo, kad procesiniai dokumentai proceso dalyviams buvo įteikti netinkamai.

„Šiaulių apylinkės prokuratūros prokurorė A. Adomaitytė-Koroliova nutarimą ,,Dėl ikiteisminio tyrimo sustabdymo“ pareiškėjui išsiuntė neregistruotu laišku, todėl nebuvo galimybės nustatyti, nuo kada turėtų būti skaičiuojamas procesinio sprendimo apskundimo terminas“, – išvadoje pažymi A. Normantas.

Seimo kontrolierius pastebi, kad proceso veiksmų atlikimas įstatymo numatytais terminais užtikrina procese dalyvaujančių asmenų teises ir interesus, todėl Baudžiamojo proceso kodekse nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio teisės pažeidimo bylos procese dalyvaujančiam asmeniui siunčiami į oficialiai deklaruotą asmens gyvenamąją vietą arba jo darbovietę registruotu laišku, todėl nėra aišku, kodėl Baudžiamojo proceso kodekse numatyta kitokia procesinių dokumentų įteikimo tvarka.

Atlikęs baudžiamojo proceso normų analizę, A.Normantas atkreipia dėmesį, kad Baudžiamojo proceso kodekse nėra detaliai nurodyta, kokiu būdu įtariamiesiems ar nukentėjusiems turi būti įteikiami ikiteisminio tyrimo pareigūnų ir prokurorų nutarimai, kuriais atsisakoma pradėti, sustabdyti ar nutraukti ikiteisminį tyrimą.

„Pagal žodžio įteikti prasmę, įteikti reiškia įduoti į rankas“, – pažymi Seimo kontrolierius, remdamasis Dabartinės lietuvių kalbos žodynu.

Seimo kontrolierius siūlo Vyriausybei inicijuoti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios užtikrintų, jog procesiniai dokumentai proceso dalyviams būtų siunčiami registruota pašto siunta, ir taip proceso šalims būtų užtikrinta galimybė laiku realizuoti savo procesines teises.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.


 http://www.lrski.lt/lt/seimo-kontrolieriu-pazymos/finish/1-seimo-kontrolieri-pazymos/7657-pazyma-del-skundo-pries-siauli-apskrities-vyriausiojo-policijos-komisariato-pakruojo-rajono-policijos-komisariata-siauli-apygardos-prokuraturos-siauli-apylinkes-prokuratura.html

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį