Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių40
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių97
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė812219

Naujienos

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas − pataisos įstaigos ir pareigūnai turi užtikrinti ne vien tik nuteistojo sveikatos ir gyvybės, bet ir asmens turto apsaugą

2020 m. vasario 5 d.

Augustinas Normantas3

Seimo kontrolierius, išnagrinėjęs pareiškėjo skundą dėl Marijampolės pataisos namų pareigūnų veiksmų, konstatavo, kad pareigūnai, nesudarydami sąlygų pareiškėjui pačiam susirinkti savo daiktų, perkeliant jį į kitas patalpas, neužtikrino tinkamos pareiškėjo asmeninių daiktų apsaugos. Tai, kad pareiškėjo daiktus surinko kiti nuteistieji, sudarė prielaidas reikšti pretenzijas dėl asmeninių daiktų dingimo.
 
Tarptautiniai žmogaus teisių apsaugos standartai bei galiojantys teisės aktai įpareigoja valstybę užtikrinti nuteistųjų apsaugą ir gynimą. Tai reiškia, kad valstybės institucijos ir pareigūnai turi užtikrinti ne vien tik nuteistojo sveikatos ir gyvybės, bet ir asmens turto apsaugą. 
 
Europos kalėjimų taisyklėse, kuriose apibrėžti žmogaus teisių apsaugos standartai, nustatyta: jei kaliniui leidžiama turėti savo nuosavybę su savimi, pataisos įstaigų vadovybė turi imtis priemonių jai apsaugoti. Tai reiškia, kad pataisos įstaiga turi pozityvią pareigą stengtis, kad nuteistojo daiktai visuomet būtų prižiūrimi, t. y. kai nuteistasis neturi galimybės pasirūpinti savo daiktais pats, kaip jų savininkas, asmeninių daiktų saugumą turi užtikrinti pataisos įstaigos administracija. 
 
Svarbu pažymėti, kad nei Bausmių vykdymo kodekse, nei Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse nėra detaliai reglamentuotas asmens daiktų surinkimas, perkeliant nuteistąjį iš vienos kalinimo vietos (patalpos) į kitą.
 
Marijampolės pataisos namų pareigūnai Seimo kontrolieriui paaiškino, kad, gavus duomenų apie pareiškėjo sveikatai gresiantį pavojų, nuteistasis buvo izoliuotas. Aplinkybės, kodėl jam pačiam nebuvo leista susirinkti asmeninių daiktų, pareigūnai nepaaiškino. 
 
Seimo kontrolierius, įvertinęs visas aplinkybes, sutinka, kad pareigūnai, reaguodami į gautą informaciją dėl pareiškėjo sveikatai gresiančio pavojaus, stengdamiesi greičiau apsaugoti pareiškėją ir jį izoliuoti, elgėsi tinkamai. Tačiau Seimo kontrolierius atkreipia dėmesį ir į tai, kad pareigūnai tuo pačiu metu turi užtikrinti tinkamą pareiškėjo asmeninės nuosavybės apsaugą arba sudaryti galimybę pačiam nuteistajam ja pasirūpinti.
 
Pažymėtina, kad tokia praktika, kai nuteistojo asmeninius daiktus surenka pareigūnai arba – dar blogiau – kiti nuteistieji, nėra tinkama, nes tai neužtikrina nuteistojo nuosavybės saugumo ir dažnai sukelia ginčus dėl galimai dingusių asmeninių daiktų.
 
Seimo kontrolierius rekomendavo Marijampolės pataisos namų direktoriui imtis priemonių, kad, perkeliant nuteistąjį į kitas patalpas, pareigūnai sudarytų sąlygas asmeninius daiktus susirinkti pačiam nuteistajam, ir taip būtų tinkamai užtikrinta asmens daiktų apsauga bei išvengta ginčų dėl daiktų dingimo.
 
Kalėjimų departamento direktoriui rekomenduota informuoti visas pataisos įstaigas dėl nuteistųjų asmens nuosavybės saugumo užtikrinimo.
 

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį