Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių6
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių96
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė835258

Naujienos

Gydytojų paskirto gydymo neužtikrinimas įkalinimo įstaigos nuteistiesiems gali būti laikomas nežmonišku ar žeminančiu elgesiu

2020 m. vasario 7 d.

Normantas Augustinas

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas, atlikdamas skundo tyrimą, nustatė, kad Marijampolės pataisos namų pareigūnai neužtikrina tinkamos sveikatos priežiūros, t. y. neaprūpina pareiškėjo gydytojo paskirtu vaistiniu preparatu su konkrečia veikliąja medžiaga ir nesudaro galimybės pačiam jo įsigyti. 
 
Tiek tarptautiniuose, tiek Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta, kad laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims turi būti teikiamos tokios pat asmens sveikatos priežiūros paslaugos kaip ir laisvėje esantiems asmenims. Tais atvejais, kai tokių reikiamų paslaugų negali suteikti laisvės atėmimo vietų gydymo įstaigos, paslaugos gali būti teikiamos valstybės arba savivaldybių viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
 
Europos kalinimo taisyklėse nustatyta, kad kalėjimų valdžia turi rūpintis visų kalinių sveikata bei visi kaliniai turi turėti galimybę naudotis medicinos paslaugomis, kurios teikiamos šalyje, ir negali būti diskriminacijos teisinės padėties pagrindu. Visos reikalingos medicinos, chirurgijos ir psichiatrijos paslaugos, įskaitant ir tas paslaugas, kurios yra prieinamos visuomenėje, turi būti suteiktos kaliniui.
 
Tai reiškia, kad nuteistiesiems turi būti teikiamos tokios pačios kokybės sveikatos priežiūros paslaugos kaip ir laisvėje esantiems asmenims, t. y. sudaromos sąlygos susitikti su asmeniui aktualios srities gydytoju, suteikiamos išsamios konsultacijos dėl asmens sveikatos būklės, paskiriamas tinkamas gydymas, užtikrinamas savalaikis paskirtas gydymas arba / ir gydytojų rekomendacijų įvykdymas.
 
Europos Žmogaus Teisių Teismas yra konstatavęs, kad Europos Žmogaus teisių konvencijos (toliau vadinama – EŽTK) 3 straipsnio nuostatos įpareigoja valstybę saugoti asmenų, kuriems atimta laisvė, fizinę gerovę, be kita ko, suteikiant jiems būtiną medicininę priežiūrą. Taigi tinkamos medicininės priežiūros nebuvimas gali būti laikomas nežmonišku ar žeminančiu elgesiu, prieštaraujančiu EŽTK 3 straipsniui. (Florea prieš Rumuniją, Nr. 37186/03, 2009-09-14 sprendimas). 
 
Skundo tyrimo metu Seimo kontrolierius nustatė, kad pareiškėjas buvo konvojuotas į VšĮ Vilkaviškio ligoninę, kur buvo konsultuotas gydytojo, išrašytas receptas ir rekomenduotas medikamentas su konkrečia veikliąja medžiaga. Tačiau paskirtu medikamentu pareiškėjas aprūpintas nebuvo. 
 
Kalinimo laikotarpiu kaliniai yra visiškoje valstybės priežiūroje. Tad situacija, kai pareiškėjui yra paskiriami konkretūs vaistai, tačiau dėl biurokratinių trukdžių jie nėra suteikiami (perkami) ir taip nėra užtikrinamas gydytojo paskirtas gydymas, Seimo kontrolieriaus nuomone, pažeidžia net tik teisės aktų reikalavimus, bet ir gali būti laikoma nežmonišku ar žeminančiu elgesiu. 
 
Seimo kontrolierius Augustinas Normantas pripažino skundą pagrįstu ir Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktoriui rekomendavo kuo skubiau būtų imtis priemonių, kad pareiškėjas gautų jam paskirtą gydymą.
 
Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriui rekomenduota imtis priemonių, kad visos įkalinimo įstaigos nuteistiesiems užtikrintų gydytojų paskirtą gydymą ir ateityje tokios situacijos nesikartotų.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį