Šiaurės ir Baltijos šalių ombudsmenai: mus vienija panašios problemos

10294236 1384024278524831 1822863155724992336 nBirželio 12–13 dienomis Lietuvoje viešėjo Skandinavijos ir Baltijos šalių ombudsmenai, kurie dalyvavo Seimo kontrolierių įstaigos organizuotoje Baltijos ir Skandinavijos šalių ombudsmenų konferencijoje.

Pradėdamas konferenciją, Seimo kontrolierius, įstaigos vadovas Augustinas Normantas sveikino susirinkusiuosius ir išreiškė viltį, kad bendradarbiaujant bus išspręstos net sudėtingiausios problemos.

„Tikiu, kad šis Šiaurės ir Baltijos šalių žmogaus teisių atstovų – ombudsmenų susitikimas Lietuvoje suteiks mums galimybę keistis patirtimi, semtis žinių ir, žinoma, aptarti nūdienos iššūkius, su kuriais susiduria ombudsmenai Lietuvoje ir kaimyninėse Vakarų šalyse“, – pradėdamas konferenciją kalbėjo jis.

Lietuvoje lankėsi Norvegijos, Švedijos, Suomijos bei kaimyninių šalių – Estijos, Latvijos ir Lenkijos ombudsmenai ir jų atstovai, kurie kalbėjo apie kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą (OPCAT).

Seimo kontrolierių įstaigoje viešėję svečiai skaitė pranešimus apie vizitų laisvės apribojimo vietose rūšis, jų planavimą, komandos sudėtį ir ekspertų įtraukimą, o prof. Dainius Pūras svečius supažindino su žmogaus teisių pažeidimų prevencija socialinės globos ir psichiatrijos įstaigose.10419632 1384024728524786 2625718708256752700 n

Latvijos ombudsmenas Juris Jansons džiaugėsi galimybe susitikti su Skandinavijos ir Baltijos šalių ombudsmenais ir pastebėjo, kad šis susitikimas – ne tik galimybė dalytis patirtimi, bet ir įvertinti vieni kitų pažangą. 

„Nesvarbu, kad esame iš skirtingų šalių, tačiau susiduriame su panašiomis problemomis – skiriasi tik jų sprendimo būdai“, – sakė Latvijos ombudsmenas.

Džiaugdamasis galimybe susitikti su savo kolegomis iš Baltijos ir Šiaurės šalių, Suomijos ombudsmenas Petri Jääskeläinen atkreipė dėmesį, kad bendri darbo principai įgyvendinant kankinimų prevenciją Baltijos ir Skandinavijos šalyse skatina ombudsmenų institucijas ieškoti ir bendrų sprendimo būdų.

„Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, turime keisti patirtimi ir bendradarbiauti. Diskusijos su kitų šalių ombudsmenais mums leidžia priimti geriausius sprendimus, skurti bendrus darbo principus“, – sakė jis. 

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.